Berezkinová: Ve vědě by měla být svoboda. Nikdo nemůže rozhodnout nad čím bádat a nad čím ne

Minulý rok přinesla na festival moderních technologií Future Port umělý brzlík z nanovláken. Nyní se Liliana Berezkinová se svou Nanopharmou pouští i do jiného využití nanotechnologií. Například v oblasti kosmetiky. Jak konkrétně se dají nanovlákna využít v každodenním životě? A jak vnímá kontroverzi současné doby „řízené evoluce“? To prozradila v pořadu Future Port Talk.

Přibližte, co to vlastně jsou nanovlákna?

Jsou to nejmenší vlákna na světě. Jen pro představu, jsou asi 200 krát tenčí než lidský vlas. Okem ho nevidíte. Vypadá v podstatě jako materiál, který máme v lidském těle mezi buňkami.

A co s nimi dělá vaše Nanopharma?

Jsme technologická společnost, znalostní firma. Zabýváme se tím, že z nanovláken vymýšlíme způsoby, jak vyvíjet a na trh uvádět nové produkty pro spotřební trhy a zdravotnictví.

Vaše aplikace se zviditelnily skrze umělý brzlík, který jste loni uváděla na Future Portu. Co dalšího máte v plánu?

Soustředíme se na to, abychom využili vše, co jsme se naučili na brzlíku. Spolupracujeme s farmaceutickými firmami a pomáháme jim tvořit modely tkání v laboratoři tak, aby nebylo nutné testovat  na zvířatech. Spíše než na vývoj orgánu pro jednotlivé pacienty využíváme tu samou technologii při testování nových léčiv a jejich základní vhodnosti a způsobilosti pro to, aby se šly používat v lidském těle. Tím, že to děláme bez zvířat, tak výzkum urychlujeme.

Pronikáte ale i do kosmetiky. Jak nanovlákna využíváte tam?

Je to pro nás vzrušující zkušenost. Vše, na čem jsme do teď pracovali, bylo na velmi dlouhou dobu. Byli jsme frustrovaní tím, že máme velmi zajímavé technologie a než budou moci lidem pomáhat, bude to trvat osm až dvanáct let. Hledali jsme tak způsob, jak tyto technologie implementovat rychleji. Protože se část našeho výzkumu věnuje dodávání látek do kůže, tak naši technologii nanonáplasti - říkáme ji Zero Waste Patch, protože to bude první náplast, která po spotřebě nebude obsahovat žádné léčivo - jsme trochu zjednodušili a vyvinuli jsme z ní kosmetické masky. Začali jsme mluvit s kosmetickými firmami, ale zjistili jsme, že je tam inovace řízená marketingem, nikoliv vědou a výzkumem. Rozhodli jsme se ji tedy uvést na trh sami a dodávat ji zákazníkům. Zároveň je chceme edukovat o tom, že nové technologie a materiály mohou pomáhat v každodenním životě a ne jen, když jsou zranění.

Přesouváme se do doby řízené evoluce. Začínáme brát do svých rukou skrze vědu a technologii to, jakým způsobem se bude člověk a organismus měnit do budoucna. Jak vnímáte tuto kontroverzi? Kde je ta hranice?

Hranice je tenká. Neumím ale říct jasné stanovisko. Často vývoj předbíhá tvorbu zákonů, připravenost společnosti. Některé vynálezy i z nanotechnologií jsou daleko před tím, než co je schopna vstřebat doba. Například kmenové buňky. Myslím si ale, že je nutné, aby probíhal výzkum. Ten základní výzkum stejně neprojde dál, dokud ho nebudou chtít akceptovat velké firmy. A ty ho nebudou akceptovat do té doby, dokud neuvidí připravenost trhu. Myslím, že nějaká menší regulace existuje tržním prostředím. Kdo ale může říct a rozhodnout o tom, nad čím bádat a nad čím ne. Ve vědě by měla být svoboda.

Přinesete na letošní Future Port něco, na co si lidé budou moci sáhnout? Na brzlík to minule nešlo...

Na brzlík to bohužel nejde, ale přinesu toho spoustu. Kdo si bude chtít sáhnout na nanovlákna, tak dostane možnost. Dámy i muže ošetříme našimi maskami. Po létě to určitě bude potřeba (smích).

 

 

Festival moderních technologií Future Port Prague se uskuteční 6. a 7. září. Článek obsahuje pouze některé pasáže z rozhovoru. Celý rozhovor s Lilianou Berezkinovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: YRN

Berezkinová: Ve vědě by měla být svoboda. Nikdo nemůže rozhodnout nad čím bádat a nad čím ne Foto: Archiv Liliany Berezkinové

reklama

Další články

 1. Toyota investuje do Uberu stovky milionů dolarů

  Byznys ·

  Japonská automobilka Toyota investuje 500 milionů dolarů (11 miliard korun) do provozovatele alternativní taxislužby Uber Technologies. Investice je součástí plánu na …

 2. Ďábelsky dobrá uzenina z libereckého kraje

  Komerční sdělení ·

  Liberecký kraj s malebnou krajinou proslul především bižuterií a sklářstvím. Najdeme zde také řadu architektonických památek, jako je unikátní dřevěný kostelík sv. Mik…

 3. Čína by mohla zrušit politiku jednoho dítěte

  Společnost ·

  Čína směřuje podle všeho k úplnému zrušení omezení porodnosti. Vyplývá to z připravovaného nového občanského zákoníku, který má schválit tamější parlament v roce 2020 …

 4. Apple představí tři nové iPhony

  Tech ·

  Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry.…

 5. Trump odmítl ocenit zesnulého senátora McCaina

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se postavil proti ocenění života a působení zesnulého republikánského senátora Johna McCaina v oficiálním prohlášení Bílého domu. Infor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.