Benzin je pod 30 korunami, pohonné hmoty pokračují ve zlevňování

Pohonné hmoty v České republice dál zlevňují. Průměrná cena Naturalu 95 klesla od minulého týdne pod třicetikorunovou hranici na 29,85 Kč/l. Nafta se prodává za průměrných 28,72 Kč/l, což je o 17 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Nejdražší pohonné hmoty zůstávají v Praze. Řidiči v hlavním městě zaplatí za benzin průměrně 30,86 Kč/l, za naftu pak 29,97 Kč/l. V minulém týdnu byly ale pohonné hmoty v metropoli o více než 30 haléřů dražší. Naopak nejnižší průměrná cena Naturalu je v Královéhradeckém kraji, a to 29,33 Kč. Nafta je nejlevnější v Pardubickém kraji, kde stojí průměrně 27,99 Kč/l.

Ceny u čerpacích stanic v Česku se snižují zhruba dva měsíce. Pokles začal ve druhé polovině dubna, kdy byl litr benzinu i nafty o víc než korunu dražší než nyní. Zlevňování zrychlilo v posledních třech týdnech.

Ceny ropy na světových trzích nicméně rostou. A to i přes to, že statistika ukázala další růst zásob suroviny v USA. Objem zásob minulý týden podle údajů Amerického ropného institutu (API) vzrostl o 851.000 barelů, ačkoliv analytici očekávali jejich pokles. Zvýšily se i zásoby benzinu.

Ropa Brent se nyní pohybuje na 47,20 USD za barel. Americká lehká ropa WTI stojí kolem 44,70 USD. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by ale nejraději viděla ceny zpět kolem 100 dolarů za barel, kde byly až do poloviny roku 2014. Za tím účelem se 25. května dohodla s některými dalšími producenty na prodloužení dohody o snížení těžby, aby omezila nabídku na trhu.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Benzin je pod 30 korunami, pohonné hmoty pokračují ve zlevňování Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

    Byznys ·

    Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.