Belgie pátrá po jednom ze tří útočníků z bruselského letiště

Belgická policie pátrá po jednom ze tří mužů podezřelých z dnešního teroristického útoku na bruselském letišti Zaventem. Dva z nich zahynuli, když se vyhodili do povětří, jeden je podle informací belgické veřejnoprávní televize RTBF na útěku. Belgické úřady zveřejnily fotografii tří mužů, jak tlačí zavazadlové vozíky v odbavovací hale letiště. Jeden z nich má na hlavě čepici zřejmě v zájmu znemožnění jeho identifikace.

Při dnešních útocích v Bruselu zemřelo podle nejnovější bilance 34 lidí. Při explozi ve stanici metra Maalbeek zahynulo 20 lidí a při výbuších na letišti 14 osob. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na belgickou veřejnoprávní televizi VRT. Počet obětí z letiště potvrdili i belgičtí hasiči, podle nich ale není zatím možné určit počet mrtvých z metra. K útokům se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Prohlášení IS učinil přes agenturu Amak, která islamisty podporuje. Informoval  o tom káhirský zpravodaj tiskové agentury TASS.

Bruselský starosta Yvan Mayeur uvedl, že úřady nyní pracují na zjišťování totožnosti obětí. „Bude to těžké a zabere to čas,“ uvedl s tím, že situace v metru je „extrémně chaotická“.

Exploze ve stanici metra Maalbeeks se ozvala po deváté hodině ranní. V jednom z bruselských hotelů, který se nachází v okolí stanice byla ubytovaná i studentka mediálních studií Tereza Pánková, která pro Zet.cz uvedla: „O výbuchu jsme se dočetli na internetu, neslyšeli jsme ho. Přesunuli jsme se na recepci, abychom zjistili víc. O několik minut později nás ale přesunuli do restaurace, protože do hotelu začali převážet zraněné.“ Dodala, že aktuálně je situace v hotelu klidná a okolí je uzavřené. Pánková je v Bruselu na školní exkurzi.

Výbuchy na letišti se udály o hodinu dříve. Jeden z nich nastal u přepážky společnosti American Airlines a druhý u přepážky Brussels Airlines. Letiště bylo evakuováno a pro zbytek dne uzavřeno. Zastaveno bylo i vlakové spojení k letištním terminálům.

Belgie po explozích zvýšila v celé zemi varování před teroristickými útoky na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň. Belgický premiér Charles Michel následně svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Podobně postupují i další evropské státy, bezpečnostní radu svolalo například sousední Nizozemsko. Ve Francii, kde po útocích z 13. listopadu se 130 mrtvými nadále platí výjimečný stav, se mimořádně sešel prezident François Hollande s premiérem Manuelem Vallsem a ministry vnitra a obrany.

České bezpečnostní složky přešly po útocích v Belgii do pohotovosti. V souladu s krizovými plány začínají podle ministra vnitra Milana Chovance platit zvýšená bezpečnostní opatření. Policie rozšířila bezpečnostní opatření i na pražské metro. Mělo by tam být více policistů a také pyrotechnické kontroly. Zvýšená bezpečnostní opatření platí také na pěti tuzemských mezinárodních letištích. Ministerstvo vnitra ale nemá informace, že by České republice měly hrozit teroristické útoky.

 

 

Zdroj: ČTK, Zet

Belgie pátrá po jednom ze tří útočníků z bruselského letiště Foto: © Tous droits réservés

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.