BBC: Zvláštní výbor doporučil odvolat brazilskou prezidentku; virus zika jako hrozba USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že zvláštní výbor brazilského parlamentu doporučil odvolat prezidentku Dilmu Rousseffovou. Tamní sněmovna bude o odvolání prezidentky hlasovat na přelomu týdne. BBC si dále všímá, že američtí experti varují, že je virus zika   zákeřnější a nebezpečnější pro Spojené státy, než se původně myslelo.

Výbor brazilského parlamentu doporučil odvolat brazilskou prezidentku Dilmu Rousseffovou kvůli obvinění z manipulace vládních účtů ve snaze zakrýt narůstající dluh. Plénum sněmovny bude o odvolání prezidentky hlasovat na přelomu týdne. Otázky odvolání kontroverzní prezidentky rozděluje Brazílii. Policie se v této souvislosti připravuje na masové demonstrace v hlavním městě.

 

Uchazeč o republikánskou nominaci do prezidentských voleb Donald Trump označil za zmanipulovaný systém, kterým stát Colorado vybírá svého kandidáta pro republikánské klání na post hlavy stát. V Coloradu získal hlasy delegátů Trumpův soupeř Ted Cruz. Na rozdíl od primárek v Coloradu o rozdělení delegátů rozhodovali straničtí představitelé, kteří vycházejí z výsledků volebních shromáždění. Trump zatím v celkovém klání mezi republikány vede, ale potřebuje dosáhnout na minimálně 1237 delegátů. Konečné rozhodnutí padne na republikánském shromáždění v červenci.

 

Američtí zdravotničtí experti varovali, že virus zika je zákeřnější a nebezpečnější pro Spojené státy, než se původně myslelo. Podle Anny Schuchatové z Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí lékaři objevili vyšší počet vývojových vad u narozených dětí, které jsou spojeny s působením viru. Podle expertky se také virus může kvůli pohybu komárů, které ho přenášejí, dostat do dalších amerických států, o kterých se dříve neuvažovalo. Poslední epidemie ziky vypukla téměř před rokem v Brazílii.

 

Ukrajinský parlament by se dnes měl pokusit rozhodnout o nástupci premiéra Arsenije Jaceňuka, který v neděli oznámil rezignaci na svou funkci. Jaceňukova vláda, kterou opozice obviňuje z nečinnosti a korupce, sice v únoru ustála hlasování o vyslovení nedůvěry. Dvě vládní strany však nedávno opustily koalici, čímž vláda přišla o většinu v parlamentu. Strana ukrajinského prezidenta Petra Porošenka už v březnu vybrala případného Jaceňukova nástupce, kterým se měl stát dosavadní šéf parlamentu Volodymyr Hrojsman. Zprávy z pondělka však naznačují, že Hrosjman možná o funkci nebude usilovat. Odchod premiéra může vyvolat další krizi na Ukrajině, která může podle BBC způsobit obavy Spojeným státům a Německu a naopak potěšit Rusko.


Bývalý labouristický ministr zahraničí britské vlády David Miliband varoval před odchodem Británie z Evropské unie. Podle Milibanda, který podpoří kampaň za setrvání v EU, by odchod pro Británii znamenal „jednostranné politické odzbrojení“. Miliband odešel z politiky v roce 2013, kdy skončil v poslanecké funkci. Referendum o setrvání v unii se v Británii bude konat v červnu.

 

Bulharská média zveřejnila amatérskou videonahrávku, na které členové dobrovolných hlídek zajali tři uprchlíky a svázali jim ruce za zády. Uprchlíci, kteří podle úřadů pocházejí z Afghánistánu, v tu chvíli leží na zemi v lese. Jeden z členů hlídky uprchlíkům říká, že mají jít zpět do Turecka, nikoliv do Bulharska. Incident byl podle bulharských médií natočen v hornaté oblasti Strandja u hranice  s Tureckem. Bulharský šéf pohraniční policie Antonio Angelov pro bulharská média zdůraznil, že jde o nezákonné chování.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Zvláštní výbor doporučil odvolat brazilskou prezidentku; virus zika jako hrozba USA Foto: CP DC Press / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.