BBC: Zpomalování čínské ekonomiky je celosvětovou ekonomickou hrozbou

Bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) Ken Rogoff řekl, že ekonomické zpomalování Číny je současnou největší hrozbou celosvětové ekonomiky. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Rogoff připustil, že zpomalení čínské ekonomiky může mít tvrdý dopad. Podle něj Čína prochází velkou politickou revolucí a jeho hospodářství se zpomaluje rychleji, než přiznávají oficiální data. Ekonomika asijské velmoci se se zpomalováním potýká už delší dobu. Vedení země se pokouší pozměnit model ekonomiky silně zaměřený na růst a export s větším důrazem na udržitelnost služeb a soukromou spotřebu.

Podle Rogoffových slov Čína nyní prochází velkou politickou revolucí. Bývalý hlavní ekonom MMF se domnívá, že tamní ekonomika zpomaluje mnohem více, než ukazují oficiální údaje. „Pokud se chcete podívat na část světa, která má problém s dluhy, zaměřte se na Čínu,“ řekl Rogoff.

Globální think tank pro centrální banky Bank of International Settlements minulý týden uvedl, že čínský poměr dluhu k hrubému domácímu produktu činí 30,1 procenta. To přitom zvyšuje obavy z toho, že hospodářský rozmach Číny byl postavený na základech nestabilní úvěrové bubliny.  

______________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americká velvyslankyně při OSN obvinila Rusko z barbarství v souvislosti s bombardováním syrského Aleppa. Samantha Powerová během mimořádného zasedání rady OSN k situaci v Sýrii uvedla, že Rusko ohledně svého angažmá v Sýrii lže. Už předtím Západ vyzval Rusko, aby zajistilo obnovení příměří v Sýrii. V zemi se rozhořely tvrdé boje o východní část města Halab, které je v rukou povstalců. Jen za neděli si jeho další bombardování zejména patrně ruskými letadly vyžádalo nejméně dvě desítky mrtvých. Hlavní syrské povstalecké skupiny oznámily, že kvůli eskalaci násilí jsou jakékoliv snahy o oživení mírového procesu v Sýrii zbytečné. Rusko sdělilo, že se z Aleppa snaží vyhnat co nejvíce teroristů.
 
Ve Spojených státech zemřel ve věku 87 let Arnold Palmer, legenda světového golfu. Jeho úmrtí v nemocnici v Pittsburgu potvrdila americká golfová asociace, která Palmera označila za „největšího ambasadora tohoto sportu“. Palmer během své dlouholeté kariéry vyhrál přes 90 zápasů po celém světě. Zároveň byl hráčem velmi oblíbeným u diváků, a patřil k prvním sportovním superstar televizního věku už od jeho počátků v 50. letech minulého století.
 
Francouzský přístav Calais dnes v souvislosti s tamním uprchlickým tábořištěm navštíví francouzský prezident Francois Hollande. Učiní tak několik dní poté, co oznámil svůj záměr toto tábořiště uzavřít. V Calais se setká s policisty, úředníky z tamního přístavu a místními politiky. Hollande nedávno uvedl, že chce rozmístit přijímací centra pro uprchlíky napříč Francií. Francouzský prezident čelí v souvislosti s tábořištěm v Calais nazývaným Džungle kritice, podle jeho vlastního vyjádření jsou tamní podmínky nepřijatelné.
 
V Mexiku nalezli zastřeleného římsko-katolického kněze, který byl před týdnem unesen v západní části země. Podle státního zastupitelství bylo tělo Josého Guillena nalezeno o víkendu nedaleko města Puruandiro ve státě Michoacan. Jde již o třetího kněze zavražděného v Mexiku během jednoho týdne. Jejich vraždy spolu podle policie zřejmě nesouvisí. Za poslední čtyři roky bylo v Mexiku zavražděno 15 kněží, většinou v oblastech nechvalně proslulých působením drogových kartelů.
 
Obyvatelé bosenské Republiky srbské v kontroverzním referendu takřka jednomyslně schválili 9. leden jako státní svátek. Po sečtení zhruba 70 procent odevzdaných hlasů podpořilo tento den 99,8 procenta voličů. Hlasování vyvolalo odpor zejména u části bosenského obyvatelstva bosňácké národnosti, a v zemi opět vystupňovalo napětí. Referendum se konalo přes zákaz vyslovený ústavním soudem i nesouhlas v zahraničí. Když se rozpadala Jugoslávie, ustavili bosenští Srbové 9. ledna 1992 svou republiku nezávislou na Sarajevu. Tehdejší bosenský prezident Alija Izetbegović vyhlásil 3. března nezávislost země na základě výsledků referenda, které ale Srbové bojkotovali. Až nezávislost Bosny uznalo Evropské společenství, vyhlásili Srbové 7. dubna Republiku srbskou. Zanedlouho v zemi začala válka.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Zpomalování čínské ekonomiky je celosvětovou ekonomickou hrozbou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ted Cruz podpoří Trumpa v prezidentských volbách

    Společnost ·

    Texaský senátor Ted Cruz v pátek oznámil, že ve volbách amerického prezidenta podpoří Donalda Trumpa. Cruz, který byl během republikánských primárek hlavním Trumpovým …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.