BBC: Zákaz pití alkoholu poblíž francouzských stadionů; odtajnění dokumentů z 11. září

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že francouzská vláda vyzvala města, ve kterých probíhá fotbalové mistrovství Evropy, aby zakázala prodej alkoholu poblíž stadionů. Výzva přichází po třídenních potyčkách mezi policií v Marseille a fanoušky. BBC si dále všímá toho, že ve Spojených státech dojde ke zveřejnění dosud tajné části zprávy Kongresu o teroristickém útoku z 11. září 2001.

Americký prezident Barack Obama označil nedělní masakr v nočním gay clubu v americkém Orlandu na Floridě za teroristický a nenávistný čin. V noci na neděli v klubu devětadvacetiletý Omar Mateen postřílel 50 lidí a dalších 53 zranil. K odpovědnosti se přihlásila organizace Islámský stát, míra účasti hnutí na útoku však není jasná. Úřady uvedly, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o Islámském státu. Floridský senátor Bill Nelson však uvedl, že odpovědnost Islámského státu zatím nebyla potvrzena.
 
Francouzská vláda vyzvala města, ve kterých probíhá fotbalové mistrovství Evropy, aby zakázala prodej alkoholu poblíž stadionů a fanouškovských zón. Výzva následuje po třídenních potyčkách mezi policií v Marseille a fanoušky. Mezinárodní fotbalová asociace také vyšetřuje střet mezi ruskými a britskými fanoušky a pohrozila zákazem hraní pro oba týmy. UEFA už zahájila s Ruskem disciplinární řízení, trest by mohl padnout v úterý.

Ve Spojených státech bude zveřejněna dosud tajná část zprávy Kongresu o teroristickém útoku z 11. září 2001. Podle šéfa CIA Johna Brennana zprostí Saúdské Arábie jakékoliv odpovědnosti. Tím, že americká vláda nezveřejnila 28 stránek ze zprávy, umožnila spekulace, že teroristický útok měl podporu vlády Saúdské Arábie. Ta popírá jakoukoliv účast. Z 19 útočníků z 11. září bylo 15 saúdskoarabskými občany.
 
Po výbuchu podomácku vyrobené nálože byli na letišti v čínské Šanghaji zranění čtyři lidé. Podle místních úřadů se incident včera odpoledne odehrál tak, že útočník hodil poblíž odbavovacího terminálu lahví s výbušninami a poté se sám bodl do krku. Čtyři oběti útoku mají lehká zranění a byli hospitalizováni, útočník je v kritickém stavu. Letecký provoz nebyl kvůli útoku přerušen.
 
Mexická policie zadržela v jihomexickém městě Oaxaca šéfa učitelských odborů obviněného ze zpronevěry peněz, který je prý ilegálně vybral od odborářů. Ruben Nunez po desetiletí bojoval za lepší podmínky učitelů a lepší pracovní podmínky. Jeho příznivci tvrdí, že Nunez je nevinný a vládu viní z toho, že Nuneze zadržela z politických důvodů. Odbory nyní vyzývají ke stávce v hlavním městě Mexico City.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Zákaz pití alkoholu poblíž francouzských stadionů; odtajnění dokumentů z 11. září Foto: Larry Bruce / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.