BBC: Zimbabwe vyhlásilo kvůli suchu mimořádný stav; debata mezi Clintonovou a Sandersem

BBC World Service informuje o tom, že prezident Zimbabwe Robert Mugabe vyhlásil kvůli suchu stav přírodní pohromy v tamních venkovských oblastech. BBC si dále všímá první debaty demokratických kandidátů na amerického prezidenta Hillary Clintonové a Bernieho Sanderse. K té došlo v americkém státě New Hampshire. Kandidáti si několikrát vyměnili své názory nad tématy zahraniční politiky a zdravotnictví.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe vyhlásil stav přírodní pohromy ve venkovských oblastech zasažených suchem. Vláda odhaduje, že potravinovou pomoc nyní naléhavě potřebuje asi 2,4 milionů lidí, což představuje více než čtvrtinu populace. EU vyzvala prezidenta Mugabeho k vyhlášení katastrofy již před několika dny, aby tak dárci mohli získat finance a zajistit rychlou pomoc. Nejhůře zasažen je zemědělský sektor, nicméně na katastrofu se připravují i pěstitelé tabáku a bavlny.

 

Jihoafričtí zdravotníci pohřešují 3 horníky, kteří spolu s další asi stovkou horníků zůstali zavaleni v šachtě dolu na zlato, který se zřítil dnes ráno na východě Jihoafrické republiky. Podle dosavadních zpráv došlo k vyproštění nejméně 30 lidí.

 

Dle výsledku šetření právní komise OSN byl zakladatel WikiLeaks Julian Assange od svého zatčení v roce 2010 zadržován svévolně jak Británií, tak Švédskem a měl by být propuštěn a odškodněn. Britské ministerstvo zahraničí se však chystá stanovisko komise zpochybnit. Ministr zahraničí Philip Hammond je prohlásil za absurdní a dodal, že Assange se vyhýbá spravedlnosti. Rozhodnutí komise není v Británii právně závazné a mezinárodní zatykač tak stále platí, Spojené království má tedy i nadále povinnost Assange do Švédska vydat.

 

Dva zbývající demokratičtí kandidáti na post prezidenta Hillary Clintonová  a Bernie Sanders se dnes utkali v první debatě jeden na jednoho v New Hampshire. Kandidáti se několikrát střetli nad tématy zahraniční politiky a zdravotnictví, přičemž Hillary Clintonová o Sandersovi prohlásila, že je přílišný idealista na to, aby se mu podařilo realizovat své cíle, zatímco Sanders Clintonovou obvinil, že je příliš svázána establishmentem na to, aby dosáhla skutečných změn. Debata se odehrála pět dní před nadcházejícími primárkami v New Hampshire.  

 

Papež František se příští týden na Kubě sejde s patriarchou Kirillem, který je hlavou ruské pravoslavné církve. Půjde o první setkání tohoto druhu od doby, kdy v 11. století nastal mezi západní a východní větví křesťanství rozkol. Setkání, které je označováno za důležitou etapu ve vztazích mezi oběma církvemi, se má konat na letišti v Havaně, kde oba představitelé podepíší společné prohlášení.

 

Britský premiér David Cameron je na oficiální návštěvě Polska a Dánska. Cílem návštěvy je získat podporu pro reformní dohodu a udržet tak Spojené království v Evropské unii. Polsko uvedlo, že podporuje Cameronův reformní balíček, avšak plány omezování výhod pro migranty v EU bude třeba ještě prodiskutovat.

 

Čínský spisovatel, který je spoluautorem provokativní fikce o milostném životě čínského lídra Si Ťin-pchinga řekl BBC, že existuje podezření, že tato kniha stojí za zmizením pětice hongkongských knihkupců.  Spisovatel, který žije v USA a publikuje pod pseudonymem Xi Nuo, prohlásil, že knihu publikoval na internetu, aby napadl Čínu. Knihkupci jsou podle jeho slov nevinní a zdůraznil, že odpovědnost nese on. Pětice mužů, která postupně zmizela v posledních měsících, je nyní zadržována v Číně.  

 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Zimbabwe vyhlásilo kvůli suchu mimořádný stav; debata mezi Clintonovou a Sandersem Foto: ČTK/AP/David Goldman: Bernie Sanders a Hillary Clintonová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.