BBC: Zemřel písničkář Leonard Cohen, ovlivnil několik generací

V osmdesáti dvou letech zemřel kanadský písničkář a literát Leonard Cohen. Ten patřil k uvolněné generaci ze šedesátých let, v nichž figurovali rovněž Bob Dylan nebo Paul Simon. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Kanadskému písničkáři a literátovi bylo osmdesát dva let. V říjnu vydal své čtrnácté album. Svými truchlivými texty a melodiemi se nesmazatelně zapsal do hudební historie.
Cohen patřil do stejné generace jako Bob Dylan nebo Paul Simon, kteří se proslavili v období uvolněných šedesátých letech minulého století. Tito zpěváci přitom stáli za ovlivněním několika generací. Cohem za to byl oceněn přijetím do rokenrolové síně slávy. Získal rovněž nejvyšší kanadský civilní řád.
Za jeho vůbec nejznámější píseň nese označení Hallelujah. Tu po jejím vydání v roce 1984 přezpívaly desítky dalších zpěváků. 
________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Nově zvolený americký prezident Donald Trump se v Bílém domě setkal se stávajícím prezidentem Barackem Obamou, aby jednali o předání moci. Trump se následně nechal slyšet, že setkání pro něj bylo velkou ctí. Navzdory předvolebním výhrůžkám se zdá, že se Trump snaží překonat názorové rozkoly a vyzdvihnout roli ústavy a demokratického pořádku. Před volbami prohlašoval, že napadne legitimnost Obamova působení ve funkci. Obamova administrativa s napětím očekává, zda Trump naplní svá předvolební prohlášení a zruší jadernou dohodu s Íránem, reformu zdravotnictví či pošle zpět do rodné země Mexičany, kteří jsou ve Spojených státech amerických bez dokladů. Již druhým dnem se v některých amerických městech protestovalo proti jeho zvolení. Počet demonstrantů byl nicméně nižší než včera.
 
Dočasný prezident Haiti upozornil na to, že mezinárodní komunita zemi neposkytuje dostatečnou pomoc. Prezident uvedl, že škody, které napáchal hurikán Matthew, jsou srovnatelné s celým národním rozpočtem. Haiti podle něj čelí nedostatkem potravin. Za stěžejní označil znovu nastartování zemědělství. Pokud by se tento krok nepodařilo uskutečnit, může za několik měsíců na Haiti nastat zásadní potravinová krize.
 
Podle studie Organizace spojených národů činily náklady Arabského jara od roku 2011 pro region kolem 614 miliard amerických dolarů na ušlém růstu. Jedná se o první podobný odhad, který zpracovala významná ekonomická instituce. Odhad se opírá o předpokládaný růst odhadovaný před povstáními. Jsou v něm zahrnuty i země, kde k převratu přímo nedošlo, ale na které měla změna poměrů dopad. Jde o ekvivalent šesti procent celkového hrubého domácího produktu regionu mezi lety 2011 až 2015. Revoluční vlna začala v Tunisku a ve čtyřech zemích vedla ke svržení vedení. Vyústila ve válku v Libyi, Sýrii a Jemenu.
 
Izraelské Národní divadlo poprvé vystoupilo v osadě na Západním břehu. Ministryně kultury předtím varovala, že pokud bude vystoupení v osadách odmítat, zkrátí mu dotace.
 
Díky zkamenělině z Číny byl objeven nový druh dinosaura. Zvíře zemřelo před sedmdesáti dvěma miliony let. Zkamenělinu našli dělníci na stavbě a málem ji odpálili. S výjimkou několika drobných částí je zkamenělina neobvykle zachovalá. Zvíře je veliké zhruba jako ovce a patří mezi opeřené dinosaury podobné ptákům.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Zemřel písničkář Leonard Cohen, ovlivnil několik generací Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

    Byznys ·

    Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.