BBC: Zemřel bývalý osobní strážce bin Ládina; Francie otevře archivy z 2. světové války

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Jemenu zemřel bývalý osobní strážce a řidič Usáma bin Ládina, Nasír al-Bahrí. Bahrí žil v Jemenu po svém propuštění z vězení v roce 2008. BBC si dále všímá toho, že Francie zpřístupní policejní a soudní archivy z období druhé světové války. Konkrétně z období 1940 až 1944, kdy země kolaborovala s nacistickým režimem.

Irácké jednotky znovu dobyly bývalý vládní areál ve městě Ramádí. Z místa bránili své pozice příslušníci hnutí Islámský stát. Podle armádního mluvčího je komplex plně pod kontrolou. To by mělo být předzvěstí porážky Islámského státu ve městě. Vláda se snaží získat zpátky kontrolu nad městem již několik týdnů. Ramádí padlo do rukou Islámského státu v květnu.

V Jemenu podle dostupných informací zemřel bývalý osobní strážce a řidič Usáma bin Ládina, Nasír al-Bahrí. Bahrí byl propuštěn z věznice Guantánamo a vrátil se do Jemenu v roce 2008. V devadesátých letech minulého století se podílel na útocích islámských ozbrojenců v Bosně, Somálsku a Afghánistánu. Později se od hnutí al-Káida odklonil.

Počasí na jihu Spojených států amerických si v uplynulém týdnu vyžádalo již čtyřicet lidských životů. V Texasu připravila tornáda o život nejméně jedenáct lidí. Další státy trápí silné deště a sníh. Extrémní počasí v době Vánoc není ve Spojených státech neobvyklé. Letos je ale situace vzhledem k nezvykle vysokým teplotám výrazně horší.

Francie otevře policejní a soudní archivy z období druhé světové války. Zpřístupněny budou materiály z doby, kdy Vichistický režim mezi lety 1940 až 1944 kolaboroval s nacistickým Německem.

Bývalý člen národního fotbalového týmu El Salvadoru, Alfredo Pacheco, byl zastřelen na čerpací stanici. Obránce dostal v roce 2013 doživotní zákaz hraní kvůli manipulaci s výsledky. Míra vražd ve středoamerickém El Salvadoru je již řadu let jedna z nejvyšších na světě.

Několik stovek lidí demonstrovalo na francouzském ostrově Korsika proti zákazu protestů. Zákaz vstoupil v platnost po té, co na ostrově došlo k poškození muslimské modlitebny. Tu poničil dav v rámci odplaty za útok na hasiče, ze kterého někteří lidé viní místní arabské obyvatelstvo.

Osm brazilských policistů čelí obvinění z neadekvátního zásahu proti pětici mladíků. Měli po nich žádat úplatky a následně je fyzicky ohrožovat a sexuálně obtěžovat za to, že na motocyklech jeli bez helmy. Podobné incidenty nejsou výjimečné. Vyšetřování je ale věnována zvláštní péče vzhledem k blížícím se letním olympijským hrám v zemi.

Zemřel jeden z významných amerických abstraktních malířů dvacátého století, Ellsworth Kelly. Kombinováním tvarů a jasných barev evropské abstrakce s formami z každodenního života vytvořil výrazný styl. Zemřel ve věku devadesáti dvou let v New Yorku.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Zemřel bývalý osobní strážce bin Ládina; Francie otevře archivy z 2. světové války Foto: ČTK/AP/Michel Euler

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.