BBC: Zastánci Rousseffové staví po celé Brazílii hořící barikády; poprava islámského vůdce

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že po celé Brazílii staví zastánci tamní prezidentky Dilmy Rousseffové hořící barikády a blokují silnice. BBC si dále všímá toho, že v Bangladéši došlo k popravě islámského vůdce Motiura Rahmána Nizámího. Ten se měl dopustit genocidy, znásilnění a mučení.

Zastánci brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové po celé zemi stavěli hořící barikády a blokují silnice. Dnes by měl senát rozhodovat o tom, zda proti ní bude zahájeno řízení kvůli údajné manipulaci se státním rozpočtem. Pokud senát tuto možnost prostou většinou schválí, nebude moct prezidentka po dobu řízení až na půl roku vykonávat svoji funkci. Vláda se obrátila na Nejvyšší soud, aby hlasování zastavil kvůli procesním chybám.
 
Podle amerických médií zvítězil v Západní Virgínii v souboji o demokratickou nominaci na křeslo prezidenta Bernie Sanders. Celkově stále vede Hillary Clintonová. Sandersův úspěch ale zvyšuje jeho šance zasahovat do demokratické taktiky v poslední fázi prezidentských voleb. Republikánským kandidátem se po dalších vítězstvích zřejmě stane Donald Trump.
 
V Bangladéši byl popraven pověšením islámský vůdce Motiur Rahmán Nizámí. Důvodem popravy byly zločiny v době války za nezávislost v Pákistánu v roce 1971. Jednalo se o genocidu, znásilnění a mučení. Třiasedmdesátiletý muž stál v čele největší islámské strany v Bangladéši. Je to pátý člověk popravený od roku 2013 za válečné zločiny, doposud nejvýše postavený představitel opozice.
 
Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že nebude žádat trest smrti pro muže podezřelého z útoků v lybijském přístavním městě Benghází v roce 2012. Zemřel při nich americký velvyslanec a další tři Američané. Přesnější důvody nebyly uvedeny.
 
Ve Francii se rozpoutala vlna protestů po té, co vláda prosadila kontroverzní reformu práce. Vláda předem odhlasovala zvláštní způsob, který jí umožnil reformu zavést bez schvalování v parlamentu. Domnívá se, že je reforma nutná pro snížení míry nezaměstnanosti. Reforma usnadňuje zaměstnavatelům najímání zaměstnanců i udílení výpovědí. Podle kritiků však má usnadnit i obcházení práv zaměstnanců na plat, placené přesčasy a přestávky.
 
Vědci v Austrálii a Švédsku zjišťovali, jaký přímý vliv má poškození a odumírání korálů na ryby, které v nich žijí. Došli k závěru, že tyto procesy ovlivňují způsob, jakým se ryby orientují ve svém prostředí. Ukázalo se, že poškození korálů otupuje jejich smysly. Zhoršuje především jejich schopnost vyhnout se dravcům.
 
V Indii porodila asi jednasedmdesátiletá žena po umělém oplodnění zdravého chlapce. Její přesný věk není znám, má být zhruba o sedm let mladší než její devětasedmdesátiletý manžel. Je pravděpodobně nejstarší ženou, která umělé oplodnění úspěšně podstoupila.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Zastánci Rousseffové staví po celé Brazílii hořící barikády; poprava islámského vůdce Foto: ČTK/EFE/Fernando Bizerra Jr.

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.