BBC: Začíná světové jednání o klimatu; Izrael zastavil spolupráci s EU ohledně Palestiny

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se dnes v Paříži k jednání o ochraně klimatu sejdou světoví státníci ze 195 zemí. Podle předsedy summitu Laurenta Fabiuse půjde o potřebný zlomový bod. BBC dále informuje o tom, že Izrael zastavil spolupráci s orgány Evropské unie, které se podílejí na zprostředkování mírových rozhovorů s Palestinci. Důvodem je spor kolem označování zboží.

V Paříži dnes začíná celosvětová konference OSN o klimatu, která si klade za cíl novou dohodu mocností na efektivních pravidlech ochrany klimatu. Na konferenci, známou také pod názvem COP21, se sjeli vyjednávači ze 195 zemí. Ti se budou v následujících dvou týdnech snažit dohodnout na nové smlouvě k boji proti klimatickým změnám. „Půjde o zlomový bod, který svět potřebuje,“ uvedl na víkendové tiskové konferenci francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který akci předsedá. V místě konference platí velmi přísná bezpečnostní opatření. Konferenční centrum Le Bourget policie doslova izolovala a uzavřela okolní ulice, na kterých hlídkuje.

Americký prezident Barack Obama uctil památku obětí nedávných teroristických útoků v Paříži. Po svém příletu do francouzského hlavního města, kde se zúčastní zahájení konference OSN o klimatu, zavítal do koncertního sálu Bataclan, kde 13. listopadu zahynulo 90 lidí. Amerického prezidenta doprovodil jeho francouzský protějšek Francois Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová. Obama na pietní místo položil jednu bílou růži.

Tenisté Velké Británie vyhráli po 79 letech Davisův pohár; získali ho celkem podesáté. Finálový triumf jim zajistil druhý hráč světového žebříčku ATP Andy Murray, který v neděli porazil Davida Goffina a při zápase v belgickém Gentu získal rozhodující třetí bod. Velká Británie tak nad Belgií zvítězila 3:1 na zápasy. Britové ziskem poháru navázali na poslední triumf z roku 1936.

Představitelé Turecka a Evropské unie se na nedělním summitu dohodli na způsobu, jakým se pokusí omezit příchod statisíců uprchlíků do Evropy. Turecko dostane tři miliardy eur a postoupí ve vyjednávání o vstupu do Evropské unie výměnou za větší ochranu svých hranic a zastavení přílivu uprchlíků procházejících přes jeho území. Evropská komise zároveň v polovině prosince předloží návrh na legální přesídlení syrských uprchlíků z Turecka do Evropské unie. Členské země by se na plánu měly podílet na dobrovolném základě.

Izraelská vláda v neděli zastavila spolupráci s orgány Evropské unie, které se podílejí na zprostředkování mírových rozhovorů s Palestinci. Důvodem je spor kolem označování zboží z židovských osad na okupovaném území. Premiér Benjamin Netanjahu nařídil přerušit diplomatické kontakty s Unií týkající se mírového procesu. Evropská komise schválila pokyny k jasnému označování zboží pocházejícího ze židovských osad v půlce listopadu. Brusel tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v EU prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli. Tel Aviv pokládá opatření za diskriminační a politicky motivované.

Guvernér amerického státu Colorado John Hickenlooper vyzval ke zmírnění tónu celonárodní debaty o potratech. Uvedl to v návaznosti na smrtící útok na coloradskou kliniku, která nabízí vedle dalších služeb i provedení potratu. Při pátečním útoku zemřeli tři lidé. Objevují se spekulace, že útočník byl motivován právě kritiky potratů. Ke zmírnění tónu celonárodního sporu o potraty vyzval i republikánský prezidentský kandidát Ben Carson.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Začíná světové jednání o klimatu; Izrael zastavil spolupráci s EU ohledně Palestiny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko se s věřiteli dohodlo na nové sadě reforem

    Byznys ·

    Řecko se s mezinárodními věřiteli dohodlo na nové sérii opatření. Řecká vláda bude muset reformy schválit příští měsíc, aby měla nárok na další peníze z mezinárodního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.