BBC: Začalo platit příměří v Jemenu; exploze v hinduistickém chrámu na jihu Indie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dnes vešlo v platnost příměří mezi Saúdy a hútíjskými povstalci v Jemenu. Rozhovory o ukončení občanské války by se měly konat koncem dubna v Kuvajtu. O víkendu zahynulo přes 100 lidí při požáru v hinduistickém chrámu v jihoindickém státě Kérala. Příčinou neštěstí byl údajně ohňostroj. Tamní úřady však nařídily soudní vyšetřování příčiny.

Obě strany válečného konfliktu v Jemenu oznámily, že budou dodržovat příměří podporované OSN, které dnes vešlo v platnost. Vyjádřila se tak koalice vedená Saúdy, která podporuje vládní složky, i hútíjští povstalci podporovaní Íránem. Rozhovory o ukončení občanské války by se měly konat koncem dubna v Kuvajtu. Ve více než rok trvajícím konfliktu už zahynulo přes šest tisíc lidí a další dva miliony odešly ze svých domovů.

Indické úřady nařídily soudní vyšetřování příčiny exploze a následného požáru v hinduistickém chrámu v jihoindickém státě Kérala, při kterém o víkendu zahynulo přes 100 lidí a dalších 400 bylo zraněno. Příčinou neštěstí byl údajně ohňostroj, kdy závadná raket dopadla na hromadu dalších, a zapálila je. Při následném požáru se chrám zbortil a pohřbil mnoho z přítomných návštěvníků. V chrámu tisíce lidí oslavovaly příchod nového roku.

Čtvrtým britským vítězem v historii golfového Masters se v americké Augustě státech stal osmadvacetiletý Danny Willett, který využil zaváhání domácí naděje Jordana Spietha. Willett se tak stal prvním britským vítězem za posledních 20 let a miláčkem domácího publika.

Přívrženci hnutí Islámský stát zřejmě v syrském městě Karjatajn zabili 21 křesťanů. Jednu z posledních bašt islamistů v centrální provincii Homs měli džihádisté v rukou od loňského srpna do minulého týdne. Tehdy se město dostalo zpět do rukou syrských sil podporovaných Rusy. O vraždě novináře z BBC informoval patriarcha syrské ortodoxní církve. Podle něj při příchodu islamistů zůstalo v Karjatajnu téměř 300 křesťanů. Mezi zavražděnými byly i tři ženy.

Západosúdánský region Dárfúr se chystá na referendum, které má vyřešit jeho administrativní status. V hlasování, které potrvá do středy, se mají voliči vyjádřit, zda oblast zůstane rozdělena do pěti států, nebo zda vytvoří jednotný region. Spojené státy uvedly, že hlasování nebude důvěryhodné, prezident Umar Bašír na něm však trvá. Kvůli konfliktu, který v regionu vypukl před 13 lety, zemřelo na 300.000 lidí a zhruba 2,5 milionu opustilo své domovy.

V prvním kole peruánských prezidentských voleb zvítězila podle předběžných odhadů středopravá kandidátka a dcera exprezidenta Alberta Fudžimoriho Keiko Fudžimoriová. Získala kolem 40 procent hlasů. Své vítězství bude muset obhájit v červnovém druhém kole proti dalším dvěma kandidátům, kteří získali po 20 procentech.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Začalo platit příměří v Jemenu; exploze v hinduistickém chrámu na jihu Indie Foto: ČTK/AP/Aijaz Rahi

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.