BBC: Z Facebooku unikly interní dokumenty s pravidly pro cenzory

Z americké firmy Facebook unikly interní dokumenty obsahující pravidla pro cenzory společnosti. Tyto osoby jsou pak podle rozhlasového vysílání BBC World Service zodpovědné za editování nebo případné mazání nevhodných příspěvků. 

Ze společnosti Facebook unikly interní dokumenty s pravidly pro cenzory společnosti, kteří jsou zodpovědní za editování, případně mazání nevhodných příspěvků. Na stovku různých manuálů má k dispozici britský deník The Guardian, podle kterého mají cenzoři někdy jen sekundy na to se rozhodnout, zda příspěvek smažou, nebo ne. Únik informací přichází krátce poté, co britští poslanci uvedli, že giganti v oblasti sociálních médií nezvládají nakládání s nevhodnými a nebezpečnými příspěvky.

Prostřednictvím uniklých příruček Facebook vychovává své moderátory a učí je, co mohou uživatelé sdílet na sociální síti, a co nikoli. Manuály se zaměřují na širokou škálu citlivých témat zahrnujících nenávistnou řeč, sebepoškozování, sebevraždy, kanibalismus nebo vyhrožování násilím.

Organizace Open Rights Group, která se zabývá problematikou digitálních práv, oznámila, že tento únik ukazuje, jaký vliv má Facebook na dvě miliardy uživatel. „Rozhodnutí Facebooku o tom, co je a není přijatelné, má obrovské důsledky pro svobodu projevu,“ uvedlo ORG ve svém prohlášení. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Donald Trump je dnes a zítra na státní návštěvě Izraele a palestinských území. Jde o jeho první zahraniční cestu. Do Izraele Trump přicestoval ze Saúdské Arábie, kde na summitu přednesl projev před arabskými a muslimskými lídry. V Izraeli a Palestině se setká s místními vrcholnými politickými představiteli. Trump označil mírovou dohodu mezi oběma znesvářenými stranami za nejlepší možné řešení několik desetiletí trvajícího konfliktu, nespecifikoval však, o jakou formu politicko-geografického uspořádání by mělo v budoucnu jít. Doplnil, že preferuje, aby se na společném řešení dohodly obě strany při přímých rozhovorech.

 

Brazilská policie zadržela kvůli prodeji drog nejméně 40 lidí v centru Sao Paula, kde se kokain po léta prodával a konzumoval naprosto bez omezení. Do razie bylo zapojeno na 500 ozbrojených policistů. Starosta Sao Paula Joao Doria uvedl, že operace značí konec éry beztrestnosti v oblasti zvané Crackland. Doria zároveň přislíbil přeměnu zpustlé čtvrti. Kritici zásahu a plánu magistrátu nicméně tvrdí, že prodejci i uživatelé kokainu se pouze přesunou do jiné části města.

 

Největší americký cirkus Ringling Bros. a Barnum & Bailey Circus ukončil své skoro stopadesátileté fungování posledním vystoupením v New Yorku, které společnost popsala jako největší show na planetě. Vedení firmy svůj záměr ukončit svou činnost ohlásilo už počátkem roku. Jako důvod uvedlo klesající ceny lístků a vysoké náklady. Ringling Bros byl posledním americkým cirkusem, který se přepravoval vlakem. Zpráva o konci činnosti největšího cirkusu v Americe je obrovským vítězstvím pro organizace bojující za práva zvířat, které roky protestují proti jeho zacházení s divokými zvířaty. V roce 2015 vydal cirkus prohlášení o vyřazení slonů ze své show. Majitelé cirkusu uvedli, že jejich stávající zvířata, tedy lvi, tygři, velbloudi, půjdou do vybraných útulků či domovů pro zvířata.

  

Indonéská policie zadržela 141 mužů, kteří se v sauně v hlavním městě Džakartě zúčastnili gay-sex párty. Podle policie účastníci akce včetně jednoho Brita a jednoho Singapurce za vstup zaplatili 14 dolarů. Nepřátelské nálady vůči malé indonéské LGBT komunitě v poslední době stoupají. Homosexualita sice není v zemi kromě jedné z indonéských provincií nelegální. Mluvčí džakartské policie nicméně uvedl, že někteří z účastníků párty mohou být obviněni podle tvrdých zákonů namířených proti výrobě a šíření pornografie.

 

Turecká policie zadržela dva učitele, kteří již více než dva měsíce drží hladovku kvůli svému propuštění v důsledků státní čistky mezi úředníky. Nuriye Gulmenová a Semih Ozakca o svém zatčení informovali na sociálních sítích. Oba patří k více než sto tisícům státních úředníků, kteří byli propuštěni ze služeb státu v reakci vlády na pokus o převrat v roce 2016. Gulmenová a Ozakce už hladoví 75 dní. Jejich právník uvedl, že hladovku neukončí ani přes zatčení. Mezitím v Ankaře začal soud s 221 osobami obviněnými z osnování převratu. Většinu z nich tvoří příslušníci armády.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Z Facebooku unikly interní dokumenty s pravidly pro cenzory Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

 4. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

 5. Rusko skupuje americký dluh

  Byznys ·

  Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.