BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 procent nebo více vede ke snížení konzumace těchto nápojů a tudíž i k lepší a zdravější výživě. Globální zdravotní skupina již dříve ke snížení příjmu cukrů v potravě. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Několik zemí již zavedlo daň z přidaného cukru. Patří mezi ně i Maďarsko nebo Mexiko. Jihoafrická republika chce obdobnou daň zavést příští rok. Bude jedinou africkou zemí, kde se tak stane.
Světová zdravotnická organizace uvedla, že chce vidět 

nižší spotřebu  takzvaných volných cukrů, což podle ní povede ke snížení výskytu obezity, diabetu a zubních kazů. Volné cukry jsou všechny různé druhy cukru v potravě s výjimkou cukrů, které se přirozeně vyskytují v ovoci a mléce. Zdanění nebo jiná finanční opatření by ale podle WHO měla být použita pouze u těch potravin, kde jsou k dispozici zdravější alternativy.

Příjem cukru by měl podle WHO být nižší než 10 procent celkového kalorického příjmu člověka. V lepším případě však méně než 5 procent.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Barack Obama vyzval při projevu na podporu demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové vysoce postavené republikány, aby formálně odvolali svoji podporu Donaldu Trumpovi. Trump kvůli slovním útokům z posledních týdnů začíná ztrácet podporu své strany.
 
Rada bezpečnosti varuje před vysokým rizikem, že se situace v Demokratické republice Kongo velmi rychle změní ve všeobecné násilí. Podle zmocněnce OSN přestává osmnácti tisícová mírová mise situaci zvládat. Odložení prezidentských voleb vyvolalo v Kongu násilné protesty. Opozice viní prezidenta, že se snaží prodloužit své funkční období. Jeho mandát končí v prosinci.
 
Ruské letouny obnovily vzdušné útoky na části syrského Aleppa, jež jsou v držení povstalců. Zemřelo při nich nejméně dvacet pět lidí včetně dětí. Město se stalo terčem prudkých útoků ze vzduchu od chvíle, kdy v září padlo příměří vyjednané Spojenými státy a Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin kvůli neshodě se západními mocnostmi ohledně řešení syrské krize zrušil plánovanou návštěvu Francie.
 
Ozbrojené složky v Myanmaru pátrají po původcích několika koordinovaných útoků v oblasti na hranicích s Bangladéší. Zatím není zřejmé, kdo za nimi stojí. Zdá se, že ozbrojené skupiny jsou vybavené pouze základními zbraněmi. Jsou nicméně početné. V zemi panuje napětí mezi buddhisty a muslimy. Vytvoření nové ozbrojené skupiny by vedlo k výrazné destabilizaci situace v zemi.
 
Italský Olympijský výbor oficiálně stáhnul svoji žádost o pořádání Olympijských her v roce 2024 v Římě. Městská rada kandidaturu Říma nepodpořila. Podle starosty je nutné upřednostnit řešení palčivých problémů města, jako je svoz odpadků a korupce. Mezi městy, kde by se Olympijské hry v roce 2024 mohly konat, zůstávají již jen Paříž, Los Angeles a Budapešť.
 
V americké Severní Karolíně způsobil hurikán Matthew rozsáhlé povodně. V některých částech státu při něm spadlo přes třicet centimetrů srážek. Situace se může podle varování guvernéra v následujících třech dnech ještě zhoršit. Hladiny řek stále stoupají.
.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Dárek, který každý pochválí

    Komerční sdělení ·

    Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

  2. BBC: Haiti hrozí hladomor

    Společnost ·

    Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.