BBC: Vztahy Berlína a Ankary jsou na bodu mrazu. Němečtí vojáci odejdou ze základny Incirlik

Německo přesune svůj letecký a vojenský personál z turecké základny Incirlik. Turecko totiž odmítlo na základnu pustit delegaci německých poslanců. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová upřesnila, že se němečtí vojáci přesunou na základnu Azraq v Jordánsku. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Německé tryskové letouny Tornado z turecké základny Incirlik byly využívány k průzkumným misím v Iráku a Sýrii a pomáhaly koalici vedené Spojenými státy v boji proti Islámskému státu. Německo-turecký dialog v Ankaře se však v pondělí ukázal jako neúspěšný a Německo se rozhodlo své jednotky stáhnout. Přesun se podle německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela bude týkat 250 vojáků-

BBC dodává, že více než 400 tureckého vojenského personálu, diplomatů, soudců a dalších funkcionářů požádalo o politický azyl v Německu. Některým požadavkům Německo vyhovělo, neuvedlo však přesné číslo.

Hořká válka slov vypukla mezi těmito dvěma spojenci NATO před dubnovým referendem o rozšíření pravomoci tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Toho popudilo, že Německo zabránilo tureckým ministrům vést za něj předreferedovou kampaň na německé půdě. Obvinil dokonce Berlín z nacistických praktik.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Britská policie zveřejnila jména dvou ze tří pachatelů sobotního londýnského teroristického útoku. Prvním z nich je sedmadvacetiletý Pákistánec Khuram Butt, který bydlel v londýnské čtvrti Barking a policii i tajným službám byl dobře známý. Před dvěma lety ho totiž vyšetřovala v souvislosti s podporou zakázané islamistické skupiny. Policie nicméně tvrdí, že o přípravách útoku neměla informace a případ byl zařazen do méně důležité složky. Druhým útočníkem byl třicetiletý Rašid Redouane také z Barkingu, který je zřejmě marocko-libyjského původu. Ten byl také pravděpodobně vůdcem skupiny. Policie útočníky zastřelila bezprostředně po atentátu, který si vyžádal 7 obětí a 48 zraněných a v jehož souvislosti již bylo zatčeno 12 lidí. Všichni však byli propuštěni, aniž by byla proti nim vznesena žaloba.

 

Americký prezident Donald Trump se opět opřel do londýnského starosty Sadiqa Khana kvůli jeho ujišťování londýnské veřejnosti bezprostředně po sobotním teroristickém útoku. Trump Khana obvinil, že jeho tvrzení o tom, že se není čeho bát, bylo pouhou patetickou výmluvou. Khan však ve skutečnosti chtěl říct, že Londýňané nemusí být znepokojeni zvýšenou přítomností ozbrojené policie v ulicích města. Newyorský starosta Bill de Blasio tvrdí, že není jasné, proč se americký prezident snaží podkopat Khanovu autoritu.

 

Katarská letadla nesmí vstoupit do egyptského a saúdskoarabského vzdušného prostoru. Diplomatické napětí v oblasti Perského zálivu roste. Několik zemí totiž Katar obvinilo z podpory extrémistických a teroristických skupin. Vzdušné, pozemní i námořní spojení s Katarem proto přerušila Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Egypt a Bahrajn. Katar nicméně popřel, že by poskytoval podporu radikálům včetně Islámského státu. Jde o zatím nejvážnější incident mezi státy Perského zálivu.

 

Černá Hora se během slavnostního ceremoniálu ve Washingtonu formálně stala 29. členem Severoatlantické aliance. Stalo se tak v době, kdy americký prezident Donald Trump váhá nad členstvím Spojených států v této organizaci. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nicméně členství Černé Hory přivítal a označil je za prospěšné pro stabilitu, mezinárodní bezpečnost a mír v regionu.

Evropská unie odsouhlasila zvýšení počtu svých spojených vojenských jednotek v oblasti afrického Sahelu. Jednotky budou tvořit vojáci Mali, Mauretánie, Čadu, Burkiny Faso a Nigeru a budou se starat o potírání džihádistických organizací, ilegálního obchodu s drogami a migrace v této oblasti. Unie na tyto účely vyřadí prostředky ve výši více než 50 milionu dolarů.

 

Zaměstnanec vlády Spojených států čelí obvinění, že prozradil utajované informace zpravodajské agentuře. Stalo se tak v souvislosti s publikováním na webu dokumentu americké národní bezpečnostní agentury, který obsahuje údaje o ruských pokusech o ovlivnění amerických prezidentských voleb.

 

Australská policie vyšetřuje teroristický incident v Melbourne, při kterém byl zabit ozbrojený útočník. Policie v pondělí dostala zprávu o explozi v domě a na chodbě našla mrtvého muže. Další muž v domě držel ženu jako rukojmí a tvrdil, že jedná ve jménu Islámského státu. Teroristická skupina se k atentátu skutečně přihlásila, avšak policie tvrdí, že důkaz o tom, že by akci koordinovala, neexistuje. Při zásahu byli zranění tři policisté a zabit útočník. Rukojmí se podařilo osvobodit.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Vztahy Berlína a Ankary jsou na bodu mrazu. Němečtí vojáci odejdou ze základny Incirlik Foto: Joerg Huettenhoelscher / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

  Tech ·

  Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

 2. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

  Společnost ·

  Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

 3. Černá Hora dnes oficiálně vstoupí do NATO

  Společnost ·

  Černá Hora se dnes slavnostním uložením přístupových dokumentů na americkém ministerstvu zahraničí oficiálně stane 29. členem Severoatlantické aliance (NATO). Ceremoni…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.