BBC: Významný archeologický nález v římském metru; evakuace tisíců kanadských těžařů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že výkopové práce na nové lince metra v Římě odkryly obrovské naleziště starých římských kasáren z druhého století našeho letopočtu. BBC si dále všímá toho, že okolo 12 tisíc těžařů muselo opustit ropné písky v blízkosti města Fort McMurray.

Okolo 12 tisíc těžařů muselo opustit ropné písky v blízkosti města Fort McMurray, které zasáhl požár. Oficiální tamní zdroj sdělil BBC, že 8 tisíc lidí bylo preventivně evakuováno v pozdních pondělních hodinách. Další 4 tisíce osob opustilo ropné písky dříve. Více než 80 tisíc lidí uprchlo před požárem, který zasáhl Ford McMurray. Kvalita ovzduší ve státě Alberta je stále na vysoké úrovni nebezpečí.

 

V Hongkongu probíhají přísná bezpečnostní opatření kvůli příjezdu vysoce postaveného čínského politika. Hongkong navštíví vicepremiér Čang Te-ťiang.  Návštěva může spustit vlnu nepokojů. K zajištění bezpečnosti bylo proto nasazeno více než 6 tisíc policistů.

 

Vegetariánský román o ženě, která odmítá lidskou brutalitu a vzdává se požívání masa, zvítězil v letošní Man Bookerově literární soutěži. Autorkou knihy „Vegetariánka“ je Jihokorejka Han Kangové. Knihu přeložila Deborah Smithová, která se začala učit korejštinu v roce 2010. Předseda poroty Boyd Tonkin řekl, že práce jihokorejské autorky Han Kangové je nezapomenutelně silným a originální počinem. Spisovatelka a britská překladatelka si rozdělí cenu 50 tisíc liber.

 

Výkopové práce na nové lince metra v Římě odkryly obrovské naleziště starých římských kasáren z druhého století našeho letopočtu z doby vlády císaře Hadriana. Nález je tak významný, že  Itálie plánuje vytvořit na tomto místě první římskou „archeologickou stanici“ Amba Aradam. Ta bude stát na třetí lince městského metra. Výstavba nové stanice probíhá současně s prací archeologů, kteří čistí artefakty a mozaiky devět metrů pod povrchem.

 

Čínou řízená státní média oznámila, že země nikdy nedopustí chybu, kterou byla kulturní proletářská revoluce. Ve svém úvodníku to uvedl komunistický Lidový deník. Jde přitom o vůbec první komentář po 50. výročí začátku kulturní revoluce. Komunistický diktátor Mao Ce-tung ji odstartoval 16. května 1966. Jeho cílem bylo přitom zbavení se nepřátel a upevnění své moci. Došlo k veřejnému zostuzení, zbytí a zabití milionů lidí.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Významný archeologický nález v římském metru; evakuace tisíců kanadských těžařů Foto: ČTK/AP/Alessandra Tarantino

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.