BBC: Vzájemné obviňování mezi syrskou vládou a opozicí; velitelé IS se přesouvají do Libye

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že syrská vláda se vzájemně obviňovala se syrskou opozicí z neúspěchu ženevských mírových rozhovorů. BBC si dále všímá prohlášení vysoce postaveného příslušníka zpravodajských služeb, podle kterého se lidé z velení Islámského státu v posledních měsících přesouvají z Iráku a Sýrie do Libye.

Syrská vláda a syrská opozice se navzájem obvinily z neúspěchu ženevských mírových rozhovorů. Zvláštní zmocněnec OSN je dočasně přerušil s tím, že by měly pokračovat koncem února. Vláda viní opozici z toho, že jednání opustila na přání Turecka a států Perského zálivu. Opozice zase viní vládu z rozsáhlého bombardování.
 
Ve čtvrtek se bude kvůli syrské válce konat v Londýně setkání více než sedmdesáti dárcovských zemí. Jeho cílem je shromáždit další prostředky pro osoby zasažené konfliktem. V téměř pětileté válce zemřelo přes čtvrt milionu lidí. Jedenáct milionů lidí uprchlo ze svých domovů.
 
Podle vysoce postaveného příslušníka zpravodajských služeb se někteří lidé z velení takzvaného Islámského státu v posledních měsících přesouvají z Iráku a Sýrie do Libye. V úterý se v Římě sešli zástupci více než dvaceti zemí, aby hovořili o rostoucím nebezpečí ze strany této organizace v Libyi. V roce 2015 Islámský stát převzal kontrolu nad městem Syrta na severu země.
 
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos uvedl, že požádá amerického prezidenta Obamu o pomoc při realizaci mírové dohody, kterou by jeho vláda měla zanedlouho podepsat s povstaleckou skupinou FARC. Oba prezidenti se ve čtvrtek setkají v Bílém domě. Povstalci jsou nyní po více než padesáti letech bojů ochotní složit zbraně. Podle kolumbijského prezidenta bude ale dohled nad dodržováním příměří náročnější než samotné mírové rozhovory.
 
Podle výroku soudce ve Spojených státech amerických mohou právní zástupci pokračovat s procesem proti komikovi Billu Cosbym. Ten čelí obvinění ze sexuálního obtěžování. Soudce nyní zamítl námitku jeho právníků, že na základě předchozího rozhodnutí získal imunitu proti trestnímu stíhání.
 
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová apelovala na obyvatele, aby se zapojili do boje proti moskytům. Ti přenášejí virus zika. Celostátní tažení proti tomuto hmyzu se má konat v sobotu a zapojí se do něj tisíce vojáků a státních zaměstnanců. Virus u těhotných žen ohrožuje vývoj hlavy plodu. Jeho výskyt prudce stoupl v několika posledních měsících.
 
Čínský prezident v proslovu před příchodem čínského Nového roku zdůraznil snahy o ekonomické a vojenské reformy. Neefektivní továrny by se měly podle jeho slov zavřít a investice by měly směřovat do nových ekologičtějších provozů. Zmínil také význam inovací. Růst čínské ekonomiky se v loňském roce snížil na necelých sedm procent, což je nejméně za posledních dvacet pět let.
 
Honda oznámila, že v Severní Americe stáhne kvůli vadným airbagům více vozů, než se původně předpokládalo. Společnosti je dodával dlouholetý japonský partner. Je v nich nicméně látka, která časem ztrácí své vlastnosti. Podle posledního prohlášení bude staženo přes 2,2 milionů vozů. Selhání airbagů je zatím přičítáno jedenáct lidských životů.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Vzájemné obviňování mezi syrskou vládou a opozicí; velitelé IS se přesouvají do Libye Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.