BBC: Vyhlášení hladomoru v Jižním Súdánu; Malajsie zostřuje diplomatická opatření proti KLDR

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že některé části Jižního Súdánu čelí hladomoru. Jde o první světovou zemi, v níž došlo za posledních šest let k podobnému prohlášení. BBC si dále všímá toho, že Malajsie stupňuje diplomatická opatření proti Severní Koreji. Důvodem je vražda bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una. 

Malajsie stupňuje svá diplomatická opatření namířená proti Severní Koreji. Důvodem je vražda bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Kim Čong-nam zemřel za záhadných okolností minulý týden na letišti v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur. Policie věří, že byl otráven. Malajsie odvolala svého velvyslance ze severokorejského Pchjongjangu. V současnosti očekává, že velvyslanec Severní Koreje podá vysvětlení. Policie uvedla, že nyní pátrá po čtyřech podezřelých Severokorejcích.

 

V některých částech Jižního Súdánu byl vyhlášen hladomor. Jde o první světovou zemi, v níž došlo za posledních šest let k podobnému prohlášení. Vláda společně s Organizací spojených národů oznámila, že hladomoru čelí okolo 100 tisíců lidí. Na pokraji nedostatků jídla je pak více než milion lidí. Na vině je občanská válka a ekonomický kolaps země. Rizikem hladomoru rovněž čelí Jemen, Somálsko a severovýchodní Nigérie. Jižní Súdán je ovšem první zemí, ve které byl skutečně vyhlášen.

 

Americký prezident Donald Trump se pokusil vysvětlit, proč odkazoval na páteční bezpečnostní kolaps ve Švédsku. K narušení švédské bezpečnosti přitom ani nedošlo. Během svého sobotního shromáždění totiž řekl, ať se lidé podívají na to, co se stalo minulou noc ve Švédsku. Řekl tak poté, co zmínil, že byly některé evropské země ohroženy teroristickými útoky. Ve skandinávské zemi ovšem k žádnému podobnému incidentu nedošlo. Švédsko tak žádá vládu USA o vysvětlení. Trump ve svém nedělním tweetu uvedl, že odkazoval na televizní reportáž odvysílanou televizní stanicí Fox News. Nezmínil se však o tom, o jakou reportáž konkrétně šlo. Může jít ale o páteční zprávu, v níž byly zobrazeni uprchlíci a trestná činnost ve Švédsku.

 

Irácká armáda pokračovala v útoku na části západního Mosulu. Jde o poslední velkou pevnost, kterou má pod kontrolou samozvaný Islámský stát v Iráku. K zahájení této operace došlo v neděli. Armáda během tohoto času opětovně získala několik vesnic. K osvobození západní části Mosulu došlo minulý měsíc po těžkém boji. Americký ministr obrany James Mattis přijel v pondělí na neohlášenou kontrolu Bagdádu.

 

Gibraltar odtáhl jednu z největších jacht na světě. Patří ruskému miliardáři Andrejovi Melnichenkovi. Německý výrobce lodí totiž tvrdí, že nový majitel stále dluží 15,3 milionů eur (413 milionů korun). Jachtu postavila loděnice Nobiskrug. Luxusní loď opustila loděnici v německém Kielu před dvěma týdny. Superjachta dosahuje délky 143 metrů a má tři stěžně. Jedna z nich dosahuje výšky 100 metrů. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Vyhlášení hladomoru v Jižním Súdánu; Malajsie zostřuje diplomatická opatření proti KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

    Byznys ·

    O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

  2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.