BBC: Výnosy obilnin mohou kvůli klimatu klesat; libra může ztratit až 20 % své hodnoty

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že podle nové vědecké studie mohou výnosy obilnin během desetiletí po celém světě začít významně klesat. Souvisí to se oteplováním země. BBC si dále všímá varování amerického miliardáře George Sorose, podle kterého libra může v případě brexitu ztratit až 20 % své současné hodnoty.

Úřady ve Spojených státech zadržely muže, který se na sobotním předvolebním mítinku amerického kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa pokusil ukrást zbraň policistovi. Vyšetřovatelům dvacetiletý Brit Michael Sandford později řekl, že chtěl Trumpa zabít. K incidentu došlo na Trumpově setkání s příznivci v kasinu v Las Vegas. Mladík zůstane ve vazbě až do soudního slyšení, které se bude konat 5. července.
 
Americký miliardář George Soros varoval před vážnými následky pro britskou ekonomiku, které podle jeho názoru může způsobit odchod Británie z Evropské unie. Soros to uvedl v článku vydaném v deníku the Guardian. Podle Sorose libra klesne oproti své dnešní hodnotě o 15 až 20 procent. Příznivci brexitu Sorosovi oponují s tím, že miliardář by rád viděl silnější Brusel a Evropskou unii.
 
Australskou paralympioničku Liesl Teschovou a fyzioterapeutku australského týmu okradli před nadcházející letní olympiádou v Rio de Janeiru. Teschovou prý v neděli nedaleko pláže Flamenco Beach shodil z kola muž, který na ni mířil pistolí. Obě ženy přišly v útoku o svá kola. Brazilské úřady tvrdí, že olympiáda i paralympiáda budou bezpečné pro sportovce i turisty, ve městě chtějí nasadit 85 tisíc vojáků a policistů. Poslední zprávy však hovoří o nárůstu zločinu. Nedávno byli okradeni i členové španělského olympijského týmu.
 
Podle nové vědecké studie by výnosy obilnin po celém světě mohly během desetiletí začít významně klesat, pokud mezinárodní společenství nezačne vyvíjet nové druhy odolnější proti zvyšující se průměrné teplotě. Vyplývá to ze studie publikované v odborném časopise Nature Climate Change. Podle ní oteplování ústí v kratší období mezi setím a sklizní, což má negativní dopad na úrodu. Už za dva roky prý mohou být negativní důsledky výrazně cítit. Nejhorší dopady prý pocítí Afrika.
 
Belgická policie vyslechla šest lidí kvůli loňskému pokusu o útok v rychlovlaku Thalys z Amsterodamu do Paříže. Po jejich zadržení je opět propustila, informovala bruselská prokuratura, podle níž policisté provedli v oblasti belgické metropole rovněž šest domovních prohlídek. Loni v srpnu se pokusil mladý Maročan se střelnou zbraní zaútočit ve vlaku, zabránila mu v tom ale trojice spolucestujících.
 
Britský parlament  vzdal včera úctu zavražděné poslankyni Jo Coxové, kterou útočník minulý týden napadl v jejím volebním obvodě. Podle šéfa labouristické opozice Jeremyho Corbyna je stále pravděpodobnější, že šlo o politicky motivovaný útok. Premiér David Cameron vyzval, aby se zákonodárci sjednotili tváří v tvář nenávisti, která stála jejich kolegyni život. Jednačtyřicetiletá politička podporovala setrvání Británie v EU. Pravděpodobným pachatelem je Thomas Mair, kterého policie zadržela po útoku.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Výnosy obilnin mohou kvůli klimatu klesat; libra může ztratit až 20 % své hodnoty Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odpůrci brexitu podle průzkumů posilují

    Byznys ·

    Podle dvou pondělních průzkumu veřejného mínění vzrostl po čtvrteční vraždě britské poslankyně Jo Coxové počet příznivců, kteří jsou pro setrvání v Evropské unii (EU).…

  2. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

    Byznys ·

    Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.