BBC: Virus zika v americkém Texasu; australský nejvyšší soud posvětil politiku vůči migrantům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v americkém Texasu došlo k potvrzení ojedinělého případu výskytu viru zika. Onemocnění v tomto případě nepřenesl komár, ale mělo k němu dojít při pohlavním styku. BBC si dále všímá australského nejvyššího soudu, který posvětil vládní politiku vůči přistěhovalcům. Jestliže se migranti pokusí do Austrálie dostat po moři, tak jsou odesláni do utečeneckých táborů na ostrovech u břehů Austrálie.

V Texasu ve Spojených státech amerických byl potvrzen ojedinělý případ výskytu viru zika. Onemocnění v tomto případě nepřenesl moskyt. Předpokládá se, že k přenosu došlo při pohlavním styku. Virus zika se posledních několik měsíců šíří v Latinské Americe a v oblasti Karibiku. Nyní se jedná o první případ u osoby, která se v ohrožených oblastech nepohybovala. Stýká se nicméně s někým, kdo se vrátil z Venezuely. Předpokládá se, že virus u těhotných žen ohrožuje vývoj plodu. Podle současného stavu zkoumání jiné závažné riziko nepředstavuje.
 
Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura varoval, že současná mírová jednání jsou pro budoucnost země zásadní. Jednání v Ženevě v úterý probíhala druhým dnem. Opozice ale z rozhovorů odstoupila. Za téměř pět let zbrojeného konfliktu v Sýrii zemřelo přes čtvrt milionu lidí.
 
Ve Španělsku dostal socialista Pedro Sanchez možnost vytvořit vládu. Jeho strana v prosincových volbách skončila druhá. Vítězi voleb se nicméně nepodařilo získat parlamentní většinu. Ve volbách zaznamenaly výrazný nárůst hlasů dvě nové strany.
 
Australský nejvyšší soud posvětil vládní politiku vůči přistěhovalcům. Pokud se pokusí dostat do země po moři, jsou odesláni do utečeneckých táborů na ostrovech u břehů Austrálie. Podle výroku soudu je postup v souladu s ústavou země. Postup kritizují skupiny hájící lidská práva i Organizace spojených národů. Výrok soudu je vítězstvím pro konzervativní vládu, která zastává vůči přistěhovalcům tvrdý postoj.
 
Společnost Yahoo sníží počet zaměstnanců o patnáct procent. Do konce letošního roku se tak počet zaměstnanců sníží asi na devět tisíc. Tento krok je součástí agresivní strategie, díky níž by firma chtěla opět dosáhnout ziskovosti. Společnost za uplynulý rok oznámila ztrátu 4,3 miliardy amerických dolarů. V devadesátých letech přitom patřila k průkopníkům ve světě internetu.
 
V Somálsku nouzově přistálo osobní letadlo s dírou v trupu stroje. Zatím není zřejmé, co ji způsobilo. Podle oficiálních zdrojů došlo ke zranění dvou lidí.
 
Argentina poprvé souhlasila, že zaplatí investorům, kteří odmítli restrukturalizaci dluhů po bankrotu země v roce 2002. Postup musí ještě schválit argentinský kongres. Argentina se snaží s investory dohodnout, aby mohla opět požádat o peníze na mezinárodních finančních trzích.
 
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Virus zika v americkém Texasu; australský nejvyšší soud posvětil politiku vůči migrantům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.