BBC: Virtuální realita může pomoci v rozplétání zločinu; obavy nad osudem civilistů ve Fallúdži

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že technologie virtuální reality může soudům pomoci při šetření zločinů. Vědci ze Staffordshirské univerzity totiž pracují na virtuální technologii, která přenese porotce a soudce na místo zločinu. BBC si dále všímá toho, že Organizace spojených států vyjádřila obavy ohledně osudu 50 tisíců civilistů v iráckém městě Fallúdža. Důvodem jsou boje mezi tamní armádou a džihádistickou skupinou Islámského státu.

Řecko přemísťuje tisíce migrantů z provizorního tábora Idomeni nedaleko od řecko-makedonské hranice. Řecké úřady uvedly, že v uprchlickém táboře je okolo 8400 lidí. Ti mají být přitom přemístěni do nově postavených a lépe vybavených táborů. Jeden z táborů má být v blízkosti řeckého města Soluň. K provizornímu táboru Idomeni byly za úsvitu přemístěny stovky pořádkových jednotek. Řecké úřady ovšem zdůraznily, že nebude použita síla.

 

Švýcarsko začalo s trestním stíháním místní banky BSI. Podezřívá ji totiž z korupce, praní špinavých peněz a podplácení zahraničních veřejných činitelů. Nekalé praktiky jsou přitom spojeny s malajsijským státním investičním fondem 1Malaysia Development Berhad (1MDB). V reakci na to na svoji funkci rezignoval generální ředitel BSI Stefano Coduri.

 

Další skupina Severokorejců pracujících pro zahraniční restaurace opustila své pracoviště. Nyní má namířeno do Jižní Koreje. Informaci přineslo ministerstvo pro sjednocení Jižní Koreje, které zároveň neposkytlo údaje o zemi, v níž uprchlíci pracovali. Odhalené okolnosti by mohli totiž ohrozit jejich bezpečnost. V dubnu již skupina 13 severokorejských zaměstnanců přeběhla z Číny do Jižní Koreje. Severní Korea má v zahraničí kolem 130 restaurací. Pro represivní režim znamená tento stravovací byznys zásadní zdroj příjmů. Pracovníci jsou většinou vybráni pro svoji loajalitu k severokorejskému režimu.

 

Organizace Spojených národů (OSN) uvedla, že je znepokojena nad osudem 50 tisíc civilistů v irácké Fallúdži. Ti se totiž nacházejí uprostřed bojů mezi iráckými ozbrojenými silami a samozvaným Islámským státem. Mluvčí OSN Stephane Dujarric uvedl, že civilisté jsou ve velkém ohrožení. Ve spojitosti s tím vyzval k zajištění bezpečných koridorů, které jim umožní oblast bez úhony opustit. Irácká armáda společně s policisty zahájila útok na znovudobytí Fallúdži v pondělí. Džihádistická skupina obsadila Fallúdžu v lednu roku 2014.

 

Technologie virtuální reality by mohla pomoci soudům při šetření zločinů. Myslí si to vědci ze Staffordshirské univerzity. Vědci experimentují s technologií a technikami, které přenesou porotce a soudce pomocí virtuální technologie na místa zločinu. Má se jednat o první projekt svého druhu na území Evropy. Staffordshirská policie uvedla, že naplnění tohoto konceptu může znamenat významný pokrok.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Virtuální realita může pomoci v rozplétání zločinu; obavy nad osudem civilistů ve Fallúdži Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.