BBC: Vietnam odsoudil známého blogera; Trump vyhrál v Arizoně díky protiimigračním názorům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že soud v Hanoji uznal vinným vietnamského blogera Nguyena Huu Vinha a poslal jej na pět let do vězení. Důvodem mají být články namířené proti tamnímu režimu. BBC si dále všímá vítězství republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa v primárních volbách v Arizoně. Ten si na svou stran získal tamní konzervativní voliče díky svým protiimigračním názorům.

Dva sebevražední atentátníci, kteří včera útočili v Bruselu, byli bratři Khalid a Brahim El Bakraouiovi. Policie nadále pátrá po třetím podezřelém, kterým je Najim Lachraoui. Televizní stanice RTBF citovala policejní zdroj, podle kterého Brahim útočil na mezinárodním letišti Zaventem. Dvojitá exploze si tam vyžádala smrt asi 14 lidí. Chalid se měl zase odpálit u stanice metra Maelbeek. Výbuch tam přitom zabil 20 lidí. Belgie nyní drží tři dny národního smutku. V jedenáct hodin dopoledne uctili Belgičané oběti teroristických útoků minutou ticha. K odpovědnosti za atentáty se přihlásila organizace Islámský stát. V rámci toho varovala Evropu před dalšími podobnými útoky.

Bývalý britský ministr vnitra Lord Reid varoval před tím, že teroristé obejdou britská bezpečnostní opatření a uskuteční podobné teroristické útoky jako v Bruselu. Tamní politici by měli být podle něj upřímní a sdělit britskému lidu, že k tomu jednou dojde. K posílení bezpečnostních opatření došlo na všech klíčových místech Velké Británie. Británie se mezi tím obává také toho, že teroristický útok si vyžádal smrt jednoho britského občana. Má jím být IT specialista David Dixon. Ten dal o sobě naposledy vědět právě před teroristickými útoky. 

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump i demokratická kandidátka Hillary Clintonová zvítězili v primárních volbách ve státě Arizona. Porážku pocítil Trump v Utahu, když prohrál s texaským guvernérem Tedem Cruzem. Clintonová prohrála v Utahu a v Idahu, když ji předčil vermonstský senátor Bernie Sanders. Za klíčové vítězství se ovšem považuje to z Arizony. Trump si zde získal konzervativní americké voliče. Stalo se tak pravděpodobně díky jeho rázným názorům proti migrantům.

Šestnáctiletá Australanka vypovídala u soudu kvůli obvinění z financování teroristické skupiny Islámského státu, za níž jí hrozí až 25 let vězení. Militantní islamistické skupině měla do Sýrie převézt přes banku Western Union tisíce dolarů. K zatčení dívky a jejího dvacetiletého komplice mělo dojít v úterý během razie tamní policie.

Soud v Hanoji odsoudil známého vietnamského blogera Nguyena Huu Vinha na pět let vězení poté, co jej uznal vinným za publikování článků namířeným proti tamnímu režimu. Tříletý trest pak čeká jeho asistentku. Oba dva obvinění popírali. Policie blogera zadržela v roce 2014 a obvinila jej z toho, že na své stránky přilákal několik milionů uživatelů. Policie musela odhánět davy, které před soudem protestovaly.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Vietnam odsoudil známého blogera; Trump vyhrál v Arizoně díky protiimigračním názorům Foto: Shutterstock.com: Donald Trump

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.