BBC: Video dívek unesených Boko Haram před dvěma lety; systematický rasismus v Chicagu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nigerijská vláda obdržela video, které má dokazovat, že některé z více než dvou stovek školaček unesených před dvěma lety jsou naživu. Dívky byly uneseny militantní skupinou Boko Haram. BBC si dále všímá zprávy o stavu policejních složek v americkém Chicagu. Podle autorů je zde systematický rasismus. 

Nigerijská vláda obdržela video, které má dokazovat, že jsou některé z více než dvou stovek školaček unesených před dvěma lety stále naživu. Video natočila islamistická militantní skupina Boko Haram. Je na něm vidět patnáct dívek. Některé z nich identifikovali jejich rodiče. Jedná se o jejich první nahrávku od roku 2014. Po únosu se téměř šedesáti dívkám podařilo uprchnout. Dalších více než dvě stě však zůstává v zajetí. Jejich osud vyvolal mezinárodní rozhořčení. Skupina Boko Haram vznikla v roce 2002 a původně kritizovala západní styl vzdělávání. V roce 2009 zahájila ozbrojené útoky. Především na severovýchodě Nigérie má na svědomí tisíce lidských životů. Hnutí se připojilo k takzvanému Islámskému státu.

 

Výstupy zprávy o stavu policejních složek v americkém Chicagu hovoří o systematickém rasismu. Podle autorů policejní složky nerespektují nedotknutelnost života, jakmile jde o osoby s odlišnou barvou pleti. Zpráva obsahuje více než sto doporučení ke změně.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry zdůraznil odmítavý postoj Spojených států amerických k mučení. Amerika podle jeho slov mučení odsuzuje v jakékoli jeho podobě. Kritizuje mučení u ostatních, a je proto nutné, aby sama šla příkladem. Kerry prohlášením zřejmě reagoval na nedávné poznámky republikánského kandidáta na post prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa.

 

Vládnoucí strana v Jižní Koreje ztratila podle průběžných výsledků ve volbách parlamentní většinu. Tu si přitom udržela posledních šestnáct let. Podle analytiků jsou voliči nespokojeni především s ekonomickou situací země.

 

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí potvrdilo domněnku, že virus zika způsobuje vrozené vady. Jednou z nich je i mikrocefalie, kdy se děti rodí s velmi malou hlavou. Brazílie loni zaznamenala prudký nárůst výskytu tohoto defektu. Zároveň odborníci pozorovali i prudký nárůst nákazy virem zika. Začali tak předpokládat příčinnou souvislost. Virus zika byl poprvé popsán v roce 1947 v Ugandě. Typicky ho provázejí velmi mírné příznaky. Šíření viru v roce 2015 v Brazílii ale provázejí závažnější symptomy. Virus tady ohrožuje především vývoj nenarozených dětí.

 

Rodiny obětí loňské havárie letounu společnosti Germanwings se soudí s americkým výcvikovým střediskem pro piloty. Viní ho z nedostatečného prověření zdravotního stavu Andrease Lubitze. Ten se loni v březnu zamknul v pilotní kabině a poslal letadlo se sto padesáti lidmi na palubě k zemi. Následně vyšlo najevo, že mnoho let bojoval s duševními problémy. Výcvikové středisko vlastní mateřská společnost Germanwings, Lufthansa.

 

Archeologové objevili v Mexiku hrob z doby španělského dobývání. Hrob patří jednomu z prvních katolických kněží v Mexiku po roce 1521, kdy území ovládli Španělé. Hrob by měl vědcům poskytnout další informace o této části dějin.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Video dívek unesených Boko Haram před dvěma lety; systematický rasismus v Chicagu Foto: ČTK/ZUMA/Nancy Stone

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.