BBC: Venezuelská opozice získala dvoutřetinovou většinu; kanadské celostátní vyšetřování vražd

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že opoziční aliance Kulatý stůl demokratické jednoty získala v neděleních venezuelských volbách dvoutřetinovou většinu. BBC si dále všímá oznámení kanadského premiéra Justina Trudeaua, podle kterého kanadská vláda zahájí celostátní šetření v souvislosti se zmizením a vraždami stovek domorodých žen. 

Venezuelské volební orgány potvrdily, že opoziční aliance Kulatý stůl demokratické jednoty získala v nedělních volbách do parlamentu dvoutřetinovou většinu. Na základě tohoto výsledku se vítězná koalice stává velkou výzvou pro socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

 

Rozhlasová stanice BBC News získala informace o tom, že policie v minulosti pravděpodobně promeškala příležitost zadržet klíčovou osobu podezřelou z organizování teroristických útoků, ke kterým došlo v listopadu v Paříži. Objevily se totiž informace svědčící o skutečnosti, že se letos v lednu v řeckých Aténách uskutečnila mezinárodní operace za účelem zadržení této osoby. Akce však nebyla úspěšná.

 

Rusko vůbec poprvé zasáhlo syrské cíle hnutí Islámský stát raketami odpálenými z ponorky ve Středozemním moři. Podle ruského ministra obrany se jednalo o vlnu útoků, která se zaměřila na sklady se zbraněmi a další cíle v oblasti města Rakka.

 

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že kanadská vláda zahájí celostátní vyšetřování v souvislosti se zmizením a vraždami stovek domorodých žen, k nimž docházelo po řadu let. Podle kanadského premiéra si oběti zaslouží spravedlnost a jejich rodiny by měly mít příležitost být vyslechnuty.

 

Bojovníci Talibánu zabili při útoku na letiště v jihoafghánském městě Kandahár nejméně devět osob. Mezi oběťmi jsou pravděpodobně jak vojáci, tak civilisté. V přísně střeženém areálu se nachází společné ústředí Severoatlantické alliance a afghánské armády.

 

Ve věku 72 let včera zemřel americký miliardář, ekologický aktivita a spoluzakladatel oděvních společnosti Esprit a North Face Douglas Thompkins. Při plavbě na kajaku v Chile se jeho loď převrhla a Thompkins utrpěl vážné podchlazení, jehož následkům později podlehl.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Venezuelská opozice získala dvoutřetinovou většinu; kanadské celostátní vyšetřování vražd Foto: ČTK/AP/Fernando Llano

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.