BBC: Venezuelská opozice nedosáhne na ústavní většinu; útočníci z Kalifornie trénovali na střelnici

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že po nedělních venezuelských parlamentních volbách bude mít vítězná opozice třípětinovou většinu. Bude tak moci odvolat současné ministry. Na ústavní většinu ale nedosáhne. BBC dále informuje o tom, že oba útočníci, kteří minulý týden v kalifornském San Bernardinu zavraždili 14 lidí, trénovali střelbu na střelnici. Podle FBI zatím neexistují důkazy, že byli řízení zahraniční či podporovaní teroristickou skupinou.

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump vyzval k uzavření Spojených států pro příchod muslimů. Trump to uvedl v souvislosti s teroristickým útokem v kalifornském San Bernardinu z minulého týdne, kdy zradikalizovaný muslimský pár zabil 14 lidí. Podle Bílého domu je však Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu. Trump, který je podle průzkumů favoritem republikánských prezidentských primárek, už v minulosti učinil na adresu muslimů řadu kontroverzních prohlášení.
Oba útočníci, kteří minulý týden v kalifornském San Bernardinu zavraždili 14 lidí, trénovali střelbu na střelnici. U nich doma se také našel materiál na sestavení 19 výbušných náloží. O dalších podrobnostech z probíhajícího vyšetřování novináře informovala FBI. Manželé se podle zpravodajců delší dobu před útokem radikalizovali. Zatím ale neexistují důkazy, že by byli řízení zahraniční teroristickou skupinou.
Opozice ve Venezuele bude mít po nedělních volbách v parlamentu třípětinovou většinu, ústavní většinu ale nezíská. Vyplývá to z téměř konečných výsledků hlasování, které dnes v noci oznámila centrální volební komise. Podle lídra opozice Henriqua Caprilese získala opoziční aliance nejméně 112 křesel v kongresu, což jí umožní odvolat vládní ministry i současného socialistického prezidenta Nicoláse Madura.

Jihoafrický atlet Oscar Pistorius by měl dnes stanout před soudem, kde bude žádat o propuštění na kauci. Soud minulý týden rozhodl, že sportovec bude obžalován z vraždy, a nikoliv ze zabití své přítelkyně v roce 2013. Pistoriovi, který je v současnosti v domácím vězení, tak hrozí nejméně 15 let odnětí svobody. Sportovec však zřejmě bude moci zůstat v domácím vězení do příštího roku, než bude nově formálně obžalován z vraždy.

Americká rocková kapela Eagles of Death Metal vystoupila na koncertě U2 v Paříži necelý měsíc po teroristických útocích, z nichž nejkrvavější se odehrál právě při vystoupení této kapely v pařížském divadle Bataclan. Kapela vystoupila ke konci koncertu U2. „Před třemi týdny jim bylo uloupeno podium, tak bychom jim dnes večer rádi nabídli to své,“ uvedl zpěvák Bono. Teroristé napojení na Islámský stát v divadle Bataclan zabili 90 lidí. Útoky si 13. listopadu vyžádaly celkem vyžádaly 130 obětí.

Farmáři na celém světě musí výrazně snížit dávky antibiotik podávaných chovným zvířatům. Podle studie zveřejněné v odborném lékařském časopise se některé infekce, které ohrožují i člověka, stávají kvůli nadužívání antibiotik v zemědělství téměř nevyléčitelnými. Téměř polovina celkové světové spotřeby antibiotik se používá právě pro chov zvířat, která díky lékům rostou rychleji. V EU je tato praxe zakázána od roku 2006, ale je stále rozšířena například v Číně.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Venezuelská opozice nedosáhne na ústavní většinu; útočníci z Kalifornie trénovali na střelnici Foto: ČTK/Newzulu/ELYXANDRO CEGARRA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.