BBC: Venezuela hodlá vystoupit z Organizace amerických států

Venezuela informovala o své záměru vystoupit z Organizace amerických států. Země podle BBC World Service viní uskupení z toho, že se vměšuje do jejích vnitřních záležitostí. 

Venezuela oznámila svůj záměr vystoupit z Organizace amerických států. Země uskupení viní z toho, že se vměšuje do jejích vnitřních záležitostí. Oznámení následovalo po hlasování, ve kterém Organizace schválila svolání zvláštního jednání ministrů zahraničí k situaci ve Venezuele. Sousední státy jsou situací znepokojeny. Při současné vlně protivládních protestů zde zemřelo již téměř třicet lidí. Volby by se zde měly konat na konci roku 2018. Opozice ale viní současného prezidenta Nicoláse Madura z hospodářské krize a žádá, aby předčasně odstoupil.

Venezuelská vláda obvinila USA z toho, že se snaží podkopat socialistickou stranu prezidenta Madura. Protesty tak mají být uměle vyvolané, aby se zasloužily o sesazení současné venezuelské hlavy státu. Venezuela v pátek hodlá předložit stížnost na Organizaci amerických států a začne proces, který potrvá 24 měsíců. Tento krok sdělila venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguezová.

Rodriguezová řekla, že USA hrají dvojí metr. Soustředí se tak pouze na dění ve Venezuele, ale ignorují porušování demokracie v Brazílii. 

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Spojené státy americké připravují zpřísnění sankcí uvalených na Severní Koreu. Hodlají také zvýšit diplomatický tlak ve snaze donutit tuto zemi k ukončení jaderného a balistického programu. Strategie byla zveřejněna po té, co o ni bylo informováno všech sto amerických senátorů. Napětí roste spolu s obavami, že Severní Korea plánuje další testy zbraní. Je zřejmé, že Spojené státy chtějí tlačit na Čínu, aby jim pomohla donutit Severní Koreu k denuklearizaci. Čína v současné chvíli nesouhlasí s americkým plánem vybudovat v Jižní Koree protiraketový systém.

 

V Chile bylo obviněno šestnáct příslušníků armády z vraždy přívrženců opozice v sedmdesátých letech. Měli se za režimu generála Pinocheta podílet na jedné z akcí takzvaných karavanů smrti

 

Turecké policejní složky suspendovaly přes devět tisíc svých příslušníků kvůli údajným vazbám na islámského učence, který měl stát za loňským pokusem o převrat. Represe v Turecku opět posílily. Opozice zásah očekávala vzhledem k tomu, že prezident Erdogan nedávno těsně uspěl v referendu o posílení svých pravomocí. Při posledním zátahu proti stoupencům Fethullaha Gülena bylo zatčeno přes tisíc lidí.

 

Vědci doporučili použití levného léku na zastavení poporodního krvácení. Kvůli němu ročně zemře po porodu asi sto tisíc žen. Krvácení je nejčastější příčinou smrti v těhotenství a těsně po porodu. Lék objevil japonský manželský pár v šedesátých letech. Tehdy se jim ale nepodařilo přesvědčit lékaře k zahájení klinických testů. Lék podle prozatímních údajů může zabránit až třetině úmrtí.

 

Britští vědci přišli s novou metodou včasné diagnostiky glaukomu. Metoda dokáže glaukom rozpoznat dříve, než pacient pocítí počínající ztrátu zraku. Takzvaný zelený zákal je nevyléčitelné onemocnění. Včasná diagnostika a léčba ale zpomaluje jeho nástup.

 

Podle nové studie žili lidé v Severní Americe již před sto třiceti tisíci lety. Vědci toto tvrzení opírají o nález opracovaných zvířecích kostí z Kalifornie. Pokud se domněnka potvrdí, změní to dosavadní představy o tom, jak se lidstvo na zemi šířilo. Doposud nejstarší uznávané důkazy naznačovaly, že lidé v Severní Americe žili před patnácti tisíci lety.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Venezuela hodlá vystoupit z Organizace amerických států Foto: stringerAmLat / Shutterstock.com: Venezuelské prezident Nicolás Maduro

reklama

Další články

  1. Netflix si našel cestu na čínský trh

    Byznys ·

    Internetová televizní služba Netflix našla způsob, jak proniknout na obrovský čínský trh. Společnost podepsala licenční smlouvu s populární platformou pro video stream…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.