BBC: Velký bariérový útes přišel o dvě třetiny korálů

Bezprecedentní úhyn korálu během posledních let připravil Velký bariérový útes o dvě třetiny z nich. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service to ukázaly vzdušné průzkumy. K odumírání korálů dochází v důsledku zvyšující se teploty moře, znečištění nebo infekcím. 

Velký bariérový útes přišel díky bezprecedentnímu úhynu korálů v posledních letech o dvě třetiny z nich. Takzvané bělení, kdy řasy z řádu obrněnek, díky nimž polypy vytvářející korál získávají většinu potravy, odumírají kvůli rostoucí teplotě moře, znečištění nebo infekcím, postihlo oblast o rozloze 1500 kilometrů. Poslední bělení postihlo střední část útesu, zatímco v minulém roce byl zasažen zejména sever.

Odborníci se obávají, že šance na obnovu řasnatých ploch je malá a vyzývají mezinárodní společenství k větší intenzitě boje za ochranu klimatu.

„Čím dříve podnikneme kroky proti globálním emisím skleníkových plynů a přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojů, tím lépe,“ řekl profesor Terry Hughes z Univerzity Jamese Cooka. Průzkumy se zaměřily na téměř 800 korálových útesů rozprostřených na ploše osmi tisíců kilometrů. Zjištěné skutečnosti ukázaly, že relativně nepoškozená byla jižní část Velkého bariérového útesu.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson obvinil Rusko, že nezvládlo zabránit Sýrii před chemickým útokem na povstalci ovládané oblasti ve městě Chán Šajchún. Podle něj Moskva souhlasila, že zajistí, aby byly zničeny syrské zásoby chemických zbraní, což se jí nepovedlo, a je tudíž za útok nepřímo zodpovědná. Při útoku zemřelo 89 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Tillerson svou kritiku Ruska zmínil před pondělní schůzkou zástupců nejbohatších zemí G7 v Itálii. Rozhovory se mají soustředit na to, jakým způsobem zvýšit tlak na Rusko, aby se distancovalo od syrského režimu Bašára Assada. Tillerson se v úterý přesune do Moskvy, kde se setká se svým protějškem Sergejem Lavrovem.

 

Fanoušci amerického zpěváka Chucka Berryho se rozloučili s legendou rokenrolu, který zemřel v březnu ve svých 90 letech. Fanoušci se mohli s Berrym v neděli rozloučit v Pageant klubu v Saint Louis, kde se poté konal soukromý rodinný pohřeb. Berryho proslavily hity jako Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven a Sweet Little Sixteen. V roce 1985 obdržel cenu Grammy za celoživotní přínos hudbě a byl uveden do rokenrolové síně slávy. Berry, který vystupoval  v několika filmech, má také svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

  

V Budapešti o víkendu demonstrovaly tisíce lidí proti kontroverzní novele zákona omezující působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě, kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Demonstranti požadovali, aby maďarský prezident János Áder novelu, kterou již schválil parlament, nepodepsal. Novela schválená ve zrychleném řízení obsahuje některé nové požadavky, například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Zákon dále nově stanoví, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze v případě, že vlády Maďarska a příslušné země - v případě Středoevropské univerzity tedy Spojené státy - podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu.

 

Šest lidí zemřelo a další byli zraněni při potyčkách policie s místními obyvateli v lokálních volbách v Kašmíru. K násilí došlo poté, co protestující narušili průběh voleb poblíž města Šrínagar. Kašmírští separatisté usilují o bojkot voleb. Kašmír, kde žije muslimská většina, stojí v centru desítky let starého územního sporu.  Indie a Pákistán svedly o Kašmír dvě války. Mezi oběma rivaly platí od roku 2003 příměří, ale obě země ho často porušují.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Velký bariérový útes přišel o dvě třetiny korálů Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Chris Sattlberger/Cultura RM

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.