BBC: Velký bariérový útes je rozhodující pro podporu australského hospodářství

Velký bariérový útes v Austrálii je klíčový pro podporu tamního hospodářství. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service na to poukazuje zpráva společnosti Deloitte. Podle ní je Velký bariérový útes neocenitelný a nenahraditelný. 

Hodnota Velkého bariérového útesu dosahuje na 56 miliard dolarů a je rozhodující pro podporu hospodářství v Austrálii. Společnost Deloitte vyhotovila studii, která poukazuje na „ekonomickou, sociální i ikonickou“ hodnotu útesu. Podle ní útes přispívá do australské ekonomiky 6,4 miliardy dolarů a podporuje 64 tisíc tamních pracovních míst.

Zpráva rovněž uvádí, že je zapotřebí učinit více kroků k záchraně Velkého bariérového útesu. Informace se objevila ve chvíli, kdy se útes potýká s bělením korálů. Poškození australského útesu je přitom bezprecedentní.

Jako největší živá struktura na světě jde o jeden z nejkomplexnějších a nejrozmanitějších přírodních ekosystémů vůbec. Velký bariérový útes je pak podle zprávy považován za neocenitelný a nenahraditelný.

______________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Na kolumbijském jezeře Guatapé došlo k potopení výletní lodi. Neštěstí na severozápadě Kolumbie si vyžádalo nejméně devět lidských životů. Dalších 28 lidí se pohřešuje poté, co šla čtyřpatrová loď Almirante ke dnu. Na palubě cestovalo kolem 150 lidí. Loď se podle očitého svědka potopila za necelých pět minut. Při záchraně pasažérů pomáhaly okolní lodě. Na záchranných akcích se rovněž podílejí armádní vrtulníky a potápěči.

 

Některé požadavky na zrušení sankcí Kataru budou „těžko splnitelné“. Řekl to americký ministr financí Rex Tillerson. Americký šéf diplomacie nicméně uvedl, že návrhy nabídly základ pro dialog, který může vést k řešení krize. Katarský ministr zahraničí v sobotu odmítl seznam s třinácti podmínkami, které vyžadují Saúdská Arábie s Egyptem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem. Tyto země obviňují Katar z podpory terorismu. Katar ovšem obvinění popírá. Saúdská Arábie se svými spojenci rovněž požaduje přerušení vysílání televizní stanice Al-Džazíra nebo omezení komunikace s Íránem a uzavření turecké základny v zemi.

 

Turecká policie v hlavním městě Istanbulu zmařila organizátorům pokusy o pořádání zakázaného pochodu Gay Pride. Organizátoři přislíbili, že budou i přes zákaz tureckých orgánů usilovat v pokračování tohoto pochodu za práva homosexuálů. Před jeho realizováním varovaly rovněž tamní krajně pravicové strany. Policisté k rozehnání davu použili gumové projektily a zadrželi několik protestantů. Homosexualita není v Turecku na rozdíl od mnoha muslimských zemí zakázaná. Homofobie zde zůstává naopak stále zakořeněna.

  

Řadu provládních webových stránek v americkém státě Ohio napadli hackeři, kteří podporují radikální islamistické hnutí Islámský stát. Mezi napadenými úřady figuroval i guvernér státu Ohio John Kasich. Zpráva uvádí, že odpovědnost za „každou prolitou kapku krve v muslimských zemích“ nese americký prezident Donald Trump. Vzkaz byl ukončen slovy: „Miluji Islámský stát“. Za hackerským útokem konkrétně stojí skupina, která se nazývá Team System DZ. Napadené webové stránky obsahovaly arabský symbol a byly v černobílých barvách po vzoru vlajky Islámského státu.

 

Japonská firma airbagů Takata požádala ve Spojených státech a v Japonsku o bankrotovou ochranu před věřiteli. Společnost tak učinila kvůli celosvětovému skandálu s vadnými airbagy, důsledkem nichž zemřelo nejméně 17 lidí. Airbagy měly konkrétně vadné nafukovače, které při jejich aktivaci mohly vymrštit části kovu. Takata rovněž informovala o dohodě s konkurenční firmou Key Safety Systems, která odkoupila veškeré aktivity japonské společnosti. Fúze má dosahovat 1,6 miliard dolarů. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Velký bariérový útes je rozhodující pro podporu australského hospodářství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

  2. ECB uzavře dvě italské banky

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.