BBC: Ve Španělsku havaroval autobus se studenty z Erasmu; předčasné volby v Austrálii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že nejméně 13 lidí zemřelo při nehodě autobusu vezoucího studenty různých národností poblíž Tarragony na severovýchodě Španělska. Autobus vezl 56 univerzitních studentů z výměnného programu Erasmus ze slavností ve Valencii do Barcelony. BBC si dále všímá toho, že v Austrálii se budou konat v červenci předčasné volby. Stane se tak v případě, že horní komora australského parlamentu neschválí dva zákony regulující stavebnictví a řízení odborů.

Americký prezident Barack Obama v neděli přiletěl na historickou návštěvu Kuby. Jde o první cestu úřadujícího prezidenta Spojených států od kubánské revoluce v roce 1959. Obama se setká s prezidentem Raúlem Castrem, s nímž bude hovořit o obchodu a politické reformě. Podle analytiků návštěva otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války. Obamova cesta se také považuje za příležitost pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově a pro další uvolnění podmínek pro americké turisty.

 

V Austrálii se budou v červenci konat předčasné volby, pokud horní komorou australského parlamentu neprojdou dva zákony regulující stavebnictví a řízení odborů. Senát nedávno odmítl oba zákony, které ustavují kontrolní orgán pro stavební průmysl a regulují fungování odborů. Premiér Malcolm Turnbull v reakci požádal australského generálního guvernéra, aby svolal zasedání obou komor parlamentu k tématu na 19. dubna. Pokud senát zákony neschválí, dojde automaticky k rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb.

 

Do Austrálie byly zaslány ke zkoumání dva kusy trosek letadla nalezené v Mozambiku. Trosky by mohly patřit letadlu Malajsijských aerolinií z letu MH370, který se ztratil před dvěma lety na trase mezi Kuala Lumpurem a Pekingem s 239 lidmi na palubě. Přes rozsáhlé a pokračující pátrání byl doposud nalezen jen jeden fragment ze zřejmě havarovaného stroje na ostrově Reunion.

 

V Istanbulu byl v neděli z bezpečnostních důvodů odložen fotbalový zápas mezi dvěma nejlepšími tureckými týmy Galatasaray a Fenerbahce. Stalo se tak v souvislosti se sobotním teroristickým útokem na hlavní istanbulské nákupní třídě, při kterém zahynuli čtyři lidé. Podle úřadů stálo za útokem hnutí Islámský stát. Odložení zápasu bylo oznámeno ve chvíli, kdy se do istanbulské Telecom Arény začali scházet první fanoušci. Kancelář istanbulského guvernéra oznámila, že rozhodnutí bylo učiněno na základě důvěryhodných zpravodajských informací.

 

Nejméně 13 lidí zahynulo při nehodě autobusu vezoucího studenty různých národností poblíž Tarragony na severovýchodě Španělska. Dalších 44 cestujících utrpělo zranění, 28 z nich muselo být hospitalizováno. Autobus vezl 56 univerzitních studentů z výměnného programu Erasmus ze slavností ve Valencii do Barcelony. Řidič ztratil na dálnici kontrolu nad řízením, vjel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím osobním autem a převrátil se. Srážka si vyžádala též dva zraněné v protijedoucím voze. Řidič autobusu nehodu přežil, testy neprokázaly přítomnost alkoholu či drog v krvi.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Ve Španělsku havaroval autobus se studenty z Erasmu; předčasné volby v Austrálii Foto: Kategorie IPTC: Neznámý Kredit: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.