BBC: Švédsko obnoví povinnou brannou službu; EP zbavil Le Penovou imunity

BBC World Service informuje o tom, že švédská vláda se rozhodla obnovit povinnou vojenskou službu. Švédsko se totiž obává ruské hrozby, která jej nutí přemýšlet o vstupu do Severoatlantické aliance. BBC si dále všímá toho, že Evropský parlament zbavil imunity francouzskou krajně pravicovou političku Marine Le Penovou. Důvodem je její zveřejnění násilných fotografií Islámského státu (IS). 

Švédská vláda se rozhodla obnovit povinnou brannou službu. Za tento krok se postavili poslanci skandinávské země. Na základě tohoto rozhodnutím bude od 1. ledna povoláno do služby 4000 mužů a žen. BBC získalo informace od mluvčí švédského ministerstva obrany Marinette Radebové. Ta uvedla, že 13 tisíc mladých lidí narozených v roce 1999 podstoupí psychologické a fyzické testy. Na základě jejich výsledků se poté vybere již dříve zmíněných 4000 nových vojáků. Švédsko se obává ruské hrozby, která jej nutí přemýšlet o vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Loni v září se švédská vláda rozhodla nasadit vojáky na ostrov Gotland. Důvodem je rostoucí tlak vyvíjený ze strany Ruska na pobaltské státy. Tento ostrov totiž leží mezi třemi bývalý sovětskými pobaltskými zeměmi a švédskou pevninou.

 

Evropský parlament odebral francouzské krajně pravicové političce a kandidátce na francouzskou prezidentku Marine Le Penové imunitu, která ji chrání před soudním stíháním. Stalo se tak poté, co zveřejnila fotografie, na níž je zobrazené násilí Islámského státu (IS). Le Penová čelí ve Francii vyšetřování kvůli tomu, že v roce 2015 publikovala na sociální síti Twitter tři kontroverzní snímky. Na nich figuruje rovněž stětí hlavy amerického novináře Jamese Foleyho. Funkce poslankyně na půdě Evropského parlamentu znemožňovala stíhání předsedkyně francouzské Národní fronty.

 

Malajsie propustila a deportovala Severokorejce Ri Čong-čchola. Toho dříve podezřívala z vraždy Kim Čong-nama. Důvodem propuštění je nedostatek důkazů. K zabití nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una došlo 13. února pomocí nervové látky VX. Ve středu v souvislosti s tímto případem došlo k obvinění dvou žen. Malajsie chce vyslechnout několik podezřelých z vraždy, mezi nimiž figuruje i úředník z velvyslanectví KLDR.

 

Tibetskému fotbalovému týmu žen byly odepřeny víza ke vstupu do Spojených států. Klub se měl přitom zúčastnit turnaje v Texasu. Stalo se tak údajně kvůli tomu, že neměly „žádný dobrý důvod“ navštívit Spojené státy. Většina fotbalistek jsou tibetskými uprchlíky žijícími v Indii. O víza požádaly na americkém velvyslanectví v Dillí. Americký prezident Donald Trump zakázal cestování do USA obyvatelům ze sedmi zemí. Indie ani Čína na seznamu ovšem nefigurují.

 

Španělský soudce Jose Juan Escalonilla podpořil rozhodnutí Madridu o odstranění nápisů z autobusu katolické skupiny, který je namířený proti transgender lidem. Soudce řekl, že autobus nemůže vyjet do té doby, než nebudou odstraněny kontroverzní slogany. Na nich figuruje text „Pokud jste se narodili jako muž, tak jste muž“. Autobus patří katolické skupině Hazte Oir, která plánovala uspořádat celostátní turné po španělských městech. Státní zástupce vyšetřuje, zdali se nejedná o zločin z nenávisti. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Švédsko obnoví povinnou brannou službu; EP zbavil Le Penovou imunity Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.