BBC: Valls varuje Francouze před dalšími atentáty; červen byl nejteplejším měsícem historie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že francouzský premiér Manuel Valls varuje Francouzi před dalšími teroristickými útoky. BBC si dále všímá toho, že vědci považují červen za doposud nejteplejší měsíc v historii sledování.

Donald Trump se stal oficiálním kandidátem republikánské strany na křeslo prezidenta Spojených států amerických. Ve video pozdravu na stranickém sjezdu uvedl, že je hrdý na to, že ho strana nominovala. Podle svých slov volby vyhraje a přinese do Washingtonu skutečnou změnu. Podle programu by měl na sjezdu vystoupit zítra.
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by měl na dnešní mimořádné schůzce oznámit plány, jak stabilizovat situaci v zemi. Turecká vláda potrestala v souvislosti s nezdařeným pokusem o převrat z minulého týdne nejméně čtyřicet pět tisíc lidí. Včera vyhlásila tresty rovněž pro učitele, děkany univerzit a média. Někteří lidé byli zadrženi, mnoho dalších suspendováno z funkcí či propuštěno z práce. Turecká vláda tvrdí, že jsou pučisté napojeni na duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije ve Spojených státech amerických. Spojení s nezdařeným převratem popírá. Turecko se snaží donutit Spojené státy, aby ho vydaly.
 
Odborníci mají podezření, že se na Floridě ve Spojených státech amerických mohl poprvé objevit případ viru zika, kterým se pacient nakazil přímo na místě. Zdá se, že si ho nemocný nepřivezl z cest, jak tomu bylo až doposud. Virus se doposud šíří v Jižní a Střední Americe.
 
Francouzský premiér Manuel Valls uvedl, že se Francie musí připravit na to, že bude svědkem dalších útoků. Může k nim podle jeho slov dojít navzdory bezpečnostním opatřením, která vláda po tragické události v Nice posílila. V Nice minulý týden najel řidič do davu a zabil více než osmdesát lidí. Francie prodloužila stav nouze na dobu šesti měsíců. Původně byl vyhlášen po teroristických útocích v Paříži z loňského listopadu.
 
Úřady v americké Kalifornii uzavřely pláže kolem Los Angeles. Obávají se, že je brzy zasáhne rozsáhlý únik odpadních vod. Zatím není zřejmé, proč kanalizační potrubí prasklo.
 
Vědci považují červen za doposud nejteplejší měsíc v historii sledování teplot. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru se zároveň jedná o čtrnáctý měsíc v řadě, který prolomil historické rekordy. Většina vědců spojuje zvyšování teplot s emisemi skleníkových plynů. Podle úřadu byly teploty na zemi srovnatelné s minulým rokem. Mírně vyšší však byla teplota světových moří. Úřad vede záznamy o teplotě od roku 1880.
 
Bosna varuje hráče hry Pokemon Go, aby nevstupovali na minová pole. Při hře lidé používají chytré mobilní telefony k hledání kreslených postaviček ve skutečném světě. Na některých místech v Bosně ale stále mohou být miny z války v devadesátých letech dvacátého století. Od konce války v roce 1995 kvůli nim zemřelo ještě nejméně 600 lidí.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 
BBC: Valls varuje Francouze před dalšími atentáty; červen byl nejteplejším měsícem historie Foto: Frederic Legrand COMEO / Shutterstock.com: Manuel Valls

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.