BBC: Valls postoupil do druhého kola primárek; ze státní kasy Gambie se ztratily miliony dolarů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalý francouzský premiér Manuel Valls postoupil do druhého kola primárek. O pozici kandidáta na francouzského prezidenta za levici se v nich utká s bývalým ministrem školství Benoitem Hamonem. BBC si dále všímá toho, že ve státní kase africké Gambie chybí přes 11 milionů dolarů (278 milionů korun). Stalo se tak poté, co do exilu odešel dlouholetý prezident země Yahya Jammeh. 

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls postoupil do druhého kola  primárek, z nichž má na levici vzejít kandidát na francouzského prezidenta. Do druhého kola postoupil s bývalým ministrem školství Benoitem Hamonem. Zatímco Valls patří k liberálnějšímu křídlu socialistů, Hamon patří do levicovějšího tábora. Podobně jako před dvěma měsíci u pravice se o kandidaturu utkalo sedm politiků - čtyři z nich, včetně Vallse a Hamona, jsou členy Socialistické strany. Účast byla oproti pravici méně než poloviční, což média přisuzují přesvědčení veřejnosti, že levicový kandidát stejně neuspěje v prezidentských volbách na jaře.
 
Ve státní pokladně africké Gambie chybí přes 11 milionů dolarů poté, co do exilu odešel dlouholetý prezident země Yahya Jammeh. Informoval o tom poradce nového prezidenta Adamy Barrowa. Diktátor Jammeh odešel do exilu v sobotu, čímž skončila jeho 22 let trvající vláda. Svědci během jeho přesunu viděli, jak se do nákladního letadla nakládají luxusní auta a další majetek. Jammeh prohrál v regulérních prezidentských volbách v prosinci, ale odmítl uznat jejich výsledky. Do exilu odešel díky mediaci regionálních lídrů a po hrozbě vojenské intervence.
 
Klíčové osobnosti administrativy nového amerického prezidenta Donalda Trumpa se angažují v nejnovější válce o slovíčka s médii. Nový prezident v sobotu odsoudil sdělovací prostředky za informování o množství lidí, kteří se účastnili jeho inaugurace. Fotografie ukazují, že inaugurace exprezidenta Baracka Obamy v roce 2009 se účastnilo více lidí. Personální šéf Bílého domu Raince Priebus uvedl, že ze strany médií jde o obsesi a snahu delegimitizovat nového prezidenta. Žádná oficiální čísla návštěvnosti inaugurace neexistují. Podle Trumpa šlo o 1,5 milionu lidí, jeho tiskový mluvčí Sean Spicer hovořil o tři čtvrtě milionu návštěvnících.
 
Za technické problémy telefonu Galaxy Note 7 může pouze defektní baterie, nikoliv hardware či software. Informoval o tom výrobce Samsung poté, co dokončil prošetřování příčiny technické závady. Model Galaxy Note 7 měl dobrá hodnocení, ale desítky telefonů se přehřály a vzňaly se. Vracení výrobků stálo Samsung přes pět miliard dolarů, nejvíce však utrpěla reputace jihokorejského elektronického giganta.
 
Nejméně 18 lidí zahynulo v posledních dnech na jihu USA. Čtrnáct lidí zemřelo kvůli řádění tornáda ve státě Georgia, další čtyři zemřeli ve státě Mississippi. Z jihu USA bylo o víkendu hlášeno celkem 16 tornád, z nich 11 právě v Georgii. Meteorologové varují před dalšími výskyty tornád na severu Floridy.
 
V kazašské metropoli Astaně v pondělí začínají syrské mírové rozhovory mezi delegací vlády a jejími odpůrci. Jednání má být zahájeno ve 13:00 hodin místního času a potrvá do úterka. Hlavním cílem je potvrdit prosincovou dohodu o příměří v Sýrii. Kazašské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jednání se zúčastní sedm stran. Kromě syrské vlády a opozice to budou zástupci Ruska, Íránu, Turecka, USA a OSN. Za opozici budou přítomni zástupci skupin bojujících proti režimu a povede je Muhammad Allúš. V čele syrské vládní delegace, v níž budou i zástupci armády, bude vyslanec při OSN Bašár Džaafarí.
 
 
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Valls postoupil do druhého kola primárek; ze státní kasy Gambie se ztratily miliony dolarů Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Manuel Valls

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.