BBC: V Turecku stoupá počet bombových útoků proti policejním a armádním cílům

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dvě výbušniny nastražené v automobilech otřásly policejní stanice ve dvou tureckých městech. O život přišlo celkem šest lidí. Dalších nejméně 219 osob bylo zraněno. V Turecku přibývá útoků namířených na policejní a armádní cíle. Turečtí představitelé obviňují kurdskou militantní skupinu PKK. 

Dvě výbušniny nastražené v automobilech otřásly policejní stanice ve dvou tureckých městech. Atentáty si vyžádaly smrt šesti lidí. Dalších nejméně 219 osob bylo zraněno. První výbuch otřásl policejní stanicí ve východní části města Van. O život přišel jeden policista a dva civilisté. O několik hodin později došlo k výbuchu u policejní stanice v Elazigu. Tato exploze stála život nejméně tří policistů. Turečtí představitelé obviňují kurdskou militantní skupinu PKK.

Útoky mířící na policejní složky se v Turecku během posledních dní zintenzivnily. Pondělní exploze poblíž města Diyarbakir na jihovýchodě země vyžádala šest životů. K bombovému útoku přitom došlo rovněž u policejní stanice.

Povstalci zakázané PKK si na jihovýchodě Turecka vybírají policejní a vojenské cíle. Ti přitom bojují za autonomii Kurdistánu a za samotná práva Kurdů v Turecku. Kroky armády namířené proti Kurdům si vyžádaly již životy několika tisíců kurdských bojovníků. Zemřely ale i stovky civilistů a vojáků.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Brazilské úřady znemožnily dvěma americkým plavcům odcestovat zpátky do své vlasti. Gunnar Bentz a Jack Conger tak nemohli odletět z letiště v Rio de Janeiru. Informaci potvrdil americký olympijský výbor. Zemi nemohli původně opustit ani další dva sportovci ze stejného týmu. V noci na neděli byli cestou z Francouzského domu přepadeni v taxíku. Policie ale tvrdí, že výpovědi u výslechu nesouhlasí se záběry bezpečnostních kamer. Jeden z plavců Ryan Lochte již stihl odcestovat. Čtvrtý plavec James Feigen oznámil, že je stále na území Brazílie.

 

Známý Youtuber Louis Cole zveřejnil videa ze Severní Koreje, které zemi popisují jako ideální místo pro dovolenou. V sérii pořadů navštěvuje vodní park, surfuje a jí spoustu lahodného jídla. Vlogger ovšem nyní čelí kritice, že se vyhýbá sporné otázce severokorejského porušování lidských práv. V novém videu poslal svoji reakci, v níž řekl, že to „nebyla pravda“, protože v titulcích prohlašoval, že země Kim Čong-una mu zaplatila za vytvoření propagandy. Zároveň řekl, že nesouhlasí se severokorejskou ideologií.

 

Čínské úřady omezí provoz severokorejské letecké společnosti Air Koryo. Stalo se tak poté, co v Pekingu minulý měsíc nouzově přistálo letadlo společnosti. Let z Pchjongjangu musel přistát v severovýchodním čínském městě Šen-jang kvůli kouři v kabině. Při incidentu nedošlo k žádnému zranění. Čínský úřad pro civilní letectví oznámil příslušná opatření týkající se omezení provozu aerolinií bez toho, aniž by uvedl podrobnosti. Většina mezinárodních letů Air Koryo směřuje do Číny a několik linek létá i na území Ruska. Severokorejská letecká společnost disponuje staršími letadly. Podle mezinárodních standardů by neměla být považována za velkou leteckou společnost.

 

Syrští aktivisté zveřejnili znepokojující fotografii mladého chlapce, který byl zachráněný ze zničené budovy po leteckém úderu v tamním městě Aleppo. Video doprovázené o fotografii omráčeného a zkrvaveného chlapce v ambulanci bylo sdíleno ve velkém rozsahu na sociálních sítích. Mnoho lidí vyjádřilo šok a pobouření. Lékař chlapce identifikoval jako pětiletého Omrana Daqneeshe. Není jasné, co se stalo se zbytek chlapcovy rodiny.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: V Turecku stoupá počet bombových útoků proti policejním a armádním cílům Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.