BBC: V Turecku pokračuje zatýkání; francouzská policie na stopě útočníků na Charlie Hebdo

Rozhlasové vysílání BBC World Service si všímá, že policie v Turecku pokračují represe spojené s neúspěšným pokusem o puči. Tamní policie zatkla po celé zemi další tisícovku lidí. BBC si dále všímá, že francouzská policie zatkla deset osob, které podezřívá z napojení na útoky na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo. 

Policie v Turecku zatkla po celé zemi více než 1000 lidí ve spojitosti s hnutím, které tamní režim obviňuje z loňského neúspěšného pokusu o puč. K pokračování razií došlo poté, co se úřady zaměřily na údajnou tajnou strukturu turecké policii. Turecko viní z červencového pokusu o převrat hnutí loajální islámskému duchovnímu Fethulláhu Gülenovi. To se mělo v Turecku pokusit svrhnout režim tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turci začátkem tohoto měsíce rozhodli v referendu o posílení pravomocí tamní hlavy státu.

  

Francouzská policie zatkla v souvislosti s útokem na redakci satirického magazínu Charlie Hebdo a na obchod s košer potravinami deset lidí. K těmto teroristickým útokům došlo v Paříži v lednu 2015. Zadržení jedinci jsou podle francouzské televizní stanice BFMTV podezřelí z toho, že dodávali zbraně strůjci útoku Amedy Coulibalymu. Tento muž konkrétně zabil policistku a čtyři lidi, kteří si vzal jako rukojmí v prodejně potravin. Policie mimo jiné Coulibalyho spojuje i s útoky na redakci Charlie Hebdo. Teroristický útok si tehdy vyžádal smrt dvanácti lidí. 

 

V hlavním brazilském městě Brasília se v úterý střetli členové domorodých skupin s policisty. Stalo se tak poté, co se tisíce lidí shromáždily před budovou Kongresu a požadovaly větší práva ohledně půdy. Konkrétně pak protestovaly proti zásahům brazilských lesníků a farmářů. Demonstranti tvrdí, že během konfliktů o půdu loni zemřelo 13 domorodých obyvatel. Brazilští policisté uvedli, že museli použít sílu poté, co se někteří demonstranti pokoušeli dostat na rampu vedoucí do Kongresu.

 

V Hongkongu došlo k zatčení dvou aktivistů bojujících za nezávislost. Sixtus Leung a Yau Wai-ching si vyslechli obvinění z nelegálního shromažďování. Jde přitom o dvě osoby, které byly legálně zvoleni do tamního parlamentu. Toto právo jim bylo ale odepřeno poté, co neslíbili Pekingu svoji věrnost. Zatčení se vztahuje k jejich pokusu vyvinout tlak na to, aby se dostali do hongkongského regionálního parlamentu. Výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců již v minulosti konstatoval, že se zákonodárci sami diskvalifikovali z funkcí, když odmítli přislíbit věrnost Číně.

 

Krajně pravicový starosta jihofrancouzského městečka Beziers Robert Benard dostal pokutu ve výši dvou tisíců eur za podněcování k nenávisti. Stalo se tak poté, co prohlásil, že je na místních školách příliš mnoho muslimských dětí. Benard je spojencem protiimigrantské Národní Fronty, v jejíž čele ještě před nedávnem stála prezidentská kandidátka Marine Le Penová. Ta se předsednické pozice vzdala kvůli tomu, že se probojovala do druhého kola francouzských prezidentských voleb. V rámci nich se postaví centristickému rivalovi Emmanuelu Macronovi. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: V Turecku pokračuje zatýkání; francouzská policie na stopě útočníků na Charlie Hebdo Foto: Sadik Gulec / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.