BBC: V Thajsku zemřel nejdéle vládnoucí monarcha; Pan Ki-mun má jistého nástupce v OSN

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že lidé v Thajsku truchlí za krále Pchúmipchona Adunjadéta. Ten ve čtvrtek zemřel ve věku 88 let. Šlo přitom o nejdéle vládnoucího monarchu na světě. BBC si dále všímá toho, že portugalský premiér Antonio Guterres se dočkal oficiálního jmenování na příštího generálního tajemníka Organizace spojených národů. V čele tak nahradí Pan Ki-muna. 

Donald Trump označil obvinění ze sexuálního obtěžování, která se objevila v médiích, za zcela smyšlená. Uvedl, že se stal obětí kruté kampaně proti své osobě. Trump má stále mnoho přívrženců. Jeho hanlivé poznámky o ženách však vedly ke ztrátě podpory některých republikánů. Podle předvolebních průzkumů získala Hillary Clintonová náskok.
 
Lidé v Thajsku truchlí za krále. Pchúmipchon Adunjadét zemřel ve čtvrtek ve věku osmdesáti osmi let. Byl nejdéle vládnoucím monarchou na světě. Vlajky budou v zemi dalších třicet dní vlát na půl žerdi. Vláda požádala obyvatele, aby nosili černé oblečení a neslavili. Královo tělo bude přeneseno do Chrámu smaragdového Buddhy. Ten je považován za nejposvátnější místo v Thajsku. Oficiální smutek potrvá rok. Novým králem se stane korunní princ. Požádal ale o odsunutí převzetí této funkce.
 
Podle mluvčího nigerijského prezidenta bylo osvobozeno dvacet jedna školaček unesených militantní skupinou Boko Haram. Skupina v roce 2014 unesla kolem dvě stě sedmdesáti dívek ze školy na severovýchodě Nigérie. Propuštění dívek bylo výsledkem dohody s bojovníky. Vláda doufá, že se podaří dojednat i propuštění zbývajících dívek. Mluvčí zdůraznil, že propuštěné dívky nebyly vyměněny za bojovníky Boko Haram.
 
Bývalý portugalský premiér Antonio Guterres byl oficiálně jmenován příštím generálním tajemníkem Organizace spojených národů. Od prvního ledna nahradí Pan Ki-muna. Tomu končí druhé pětileté volební období. Guterres posledních deset let vedl agenturu pro uprchlíky. Minulý týden byl vybrán ze třinácti kandidátů. Svět se podle jeho slov nachází v nebezpečné situaci. Uvedl, že bude usilovat především o ukončení konfliktu v Sýrii. To by podle jeho mínění mohlo představovat příležitost, jak ukončit i další napojené konflikty.
 
Bývalý brazilský prezident Lula da Silva bude obviněn z dalších trestních činů. Podle rozhodnutí soudu jsou k tomu dostatečné důkazy. Soud tak povolil zahájení třetího soudního sporu s bývalým prezidentem. Lula da Silva čelí obviněním z korupce a obdobných trestných činů. Obvinění popírá. Označuje je za účelová. Mají podle něj poškodit jeho pověst a zabránit jeho kandidatuře v prezidentských volbách v roce 2018.
 
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prodloužil platnost mírové dohody s ultralevicovou povstaleckou organizací Farc do konce roku. Farc v Kolumbii od šedesátých let vede guerillovou válku s vládou. Dojednanou mírovou dohodu zamítli těsnou většinou voliči v referendu. Platí tedy pouze dočasně.
 
Výrobce mobilních telefonů Samsung oznámil, že očekává další ztráty v důsledku stažení modelu Notes 7 z trhu kvůli nebezpečné baterii. Společnost očekává, že se náklady promítnout i do jejího výsledku za první čtvrtletí roku 2017. Celkově je nyní odhadla asi na pět miliard dolarů.
 
 
Zdroj: Zet
BBC: V Thajsku zemřel nejdéle vládnoucí monarcha; Pan Ki-mun má jistého nástupce v OSN Foto: ČTK/AP/Wason Wanichakorn

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.