BBC: V syrských věznicích zemřelo mezi lety 2011 až 2015 téměř 18 tisíc lidí

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že podle organizace pro lidská práva Amnesty International zemřelo mezi lety 2011 až 2015 v syrských vládních věznicích a ve vazbě téměř 18 tisíc lidí. Panují obavy, že počty mohou být mnohem vyšší. 

Podle organizace hájící lidská práva, Amnesty International, v Sýrii mezi lety 2011 až 2015 zemřelo ve vládních věznicích a ve vazbě téměř osmnáct tisíc lidí. Panují obavy, že skutečné počty by mohly být ještě mnohem vyšší. Zpráva uvádí, že ženy jsou ve věznicích znásilňovány a muži biti. Zpráva organizace zahrnuje výpovědi šedesáti pěti lidí, kteří podobné praktiky přežili. Organizace apelovala na mezinárodní komunitu, aby se pokusila přimět Damašek, aby od mučení vězňů upustil.

„Chovali se k nám jako ke zvířatům,“ řekl o chování strážců během svého pobytu ve věznici advokát Sámir. „Viděl jsem téct krev, bylo to jako řeka,“ uvedl mimo jiné.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Hasiči stále bojují s rozsáhlými požáry na jihu americké Kalifornie. Zatím byl vydán pokyn k evakuaci více než 82 tisíc lidí z oblasti bezprostředně u Los Angeles. Oheň ničí budovy a omezuje dopravní spojení mezi Kalifornií a Nevadou.

 
Příslušníci černé menšiny a dalších etnických minorit ve Velké Británii podle varování neziskové organizace stále v některých oblastech čelí pevně zakořeněné rasové nerovnosti. Týká se to například vzdělání a zdravotní péče. Organizace varuje, že je nutné zvýšit úsilí k překonání rasových rozdílů. Jinak hrozí, že se rozdělení společnosti prohloubí a dojde k nárůstu sociálního napětí.
 
Na Olympijských hrách v Riu de Janeiru se Jamajčanovi Usainu Boltovi po zisku zlata v běhu na sto metrů podařilo probojovat i do finále běhu na dvě stě metrů. Jamajčanka Elaine Thompsonová získala zlato v běhu na sto i na dvě stě metrů.
 
Brazilské úřady nedovolily dvěma americkým plavcům nastoupit do letadla odlétajícího do Spojených států amerických. Zemi nemohli původně opustit ani další dva sportovci ze stejného týmu. Všichni čtyři oznámili, že byli v sobotu přepadeni v taxíku v Riu de Janeiru. Policie je chtěla v této věci vyslechnout. Domnívá se, že jejich verze nesouhlasí se záběry bezpečnostních kamer. Jeden z plavců mezitím již odcestoval.
 
Bolivijský prezident Evo Morales otevřel novou vojenskou akademii. Podle jeho slov bude nabízet kurzy v reakci na vliv Spojených států v rozvojovém světě. Jejím cílem bude mimo jiné i studium imperializmu a jeho dopadů. Akademie je na východě Bolívie. Zatím přijme sto zájemců. Má vytvořit protiváhu americké vojenské akademii v Georgii, kde se školili američtí spojenci v době studené války.
 
Astronomům se podařilo zachytit neobvyklé záběry drobné hvězdy na začátku, v průběhu i po skončení exploze označované jako klasická nova. Průběh tohoto jevu zachytil polský tým pomocí teleskopů umístěných v Chile.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: V syrských věznicích zemřelo mezi lety 2011 až 2015 téměř 18 tisíc lidí Foto: paintings / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.