reklama

BBC: V souvislosti s výbuchy v Číně bylo zatčeno 23 lidí; za vraždou reportérů je rasový motiv

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že čínská policie zatkla v souvislosti s explozemi v čínském přístavním městě Tchien-ťin 23 lidí. Více než polovina z nich jsou zaměstnanci společnosti, která vlastní sklad chemikálií, ve kterém k výbuchu došlo. BBC dále informuje o tom, že muž, který v USA zabil v přímém přenosu dva novináře, se mstil za rasovou diskriminaci. 

Mohlo by vás zajímat

Čínská policie zadržela 23 lidí v souvislosti s několika mohutnými explozemi, ke kterým došlo předminulý týden v čínském přístavním městě Tchien-ťin. Mezi zadrženými je i 12 zaměstnanců společnosti vlastnící sklad, ve kterém nebezpečné chemikálie vybuchly. Zatýkání se týkalo i vysoce postavených manažerů. Při explozích přišlo o život 139 lidí.

Zpráva, kterou zřejmě odeslal útočník, jenž včera v americké Virginii v přímém přenosu zastřelil dva americké novináře, naznačuje, že muž měl problémy s rasovou diskriminací. Jedenačtyřicetiletý Vester Flanagan, který dříve pracoval ve stejné televizní stanici jako oba zastřelení novináři a poté byl propuštěn, nejprve zastřelil televizní reportérku a jejího kameramana a poté zbraň obrátil proti sobě. Bývalý Flanaganův nadřízený ho popisuje jako nešťastného člověka, se kterým nebylo jednoduché pracovat.

Americký prezident Barack Obama mluvil telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Během telefonátu jí poděkoval za způsob, jakým se Evropa pod jejím vedením snaží čelit současné migrační krizi, zejména v souvislosti s poskytováním útočiště pro syrské uprchlíky.

Spojené státy americké upozornily prezidenta Jižního Súdánu, že by měl plně respektovat mírovou dohodu s povstalci, kterou podepsal. Jihosúdánský prezident Salva Kiir minulý týden odmítl dohodu akceptovat a opětovně vyjádřil své obavy kvůli některým aspektům této dohody, zejména v souvislosti se sdílením moci s povstalci. Dohoda má ukončit občanskou válku, která v Jižním Súdánu trvá už více než 20 měsíců.

Ve věku 104 let včera ve Spojených státech amerických zemřela Amelie Boynton Robinson, aktivistka a bojovnice za lidská práva. V roce 1965 organizovala v Alabamě několik protestních průvodů v rámci hnutí za volební práva, při kterém došlo k nepřiměřenému násilí ze strany policie vůči protestujícím. Ti požadovali volební právo pro americké občany černé barvy pleti. Vyvrcholením hnutí za volební práva bylo schválení amerického zákona o volebním právu, a to v srpnu téhož roku.

Americký soudce nařídil ženě z Austrálie, aby si připravila částku ve výši 10 milionů amerických dolarů, která bude sloužit jako prostředek narovnání sporu s její bývalou obchodní partnerkou z amerického Texasu. Tu Australanka v souvislosti s vydáním erotické trilogie Padesát odstínů šedi podle mínění poroty připravila o část autorského honoráře.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: V souvislosti s výbuchy v Číně bylo zatčeno 23 lidí; za vraždou reportérů je rasový motiv Foto: ČTK/AP/Griffin Moores

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.