BBC: V severní Kalifornii hrozí protržení obří přehrady; anarchie v britské věznici

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v severní Kalifornii úřady vyzvaly k evakuaci tisíců lidí poté, co deště nebezpečně zvýšily hladinu nejvyšší americké přehrady Oroville Dam. Voda v nádrži již začala přetékat z 230 metrů vysoké přehrady. BBC si dále všímá podmínek jedné z největších britských vězení v Acklingtonu na severovýchodě Velké Británie. Panuje v ní chaos, vězni berou drogy a existují tam vážné problémy se zabezpečením. 

Severní Korea oznámila, že úspěšně otestovala balistickou střelu středního až vzdáleného doletu s potenciálem nést jadernou hlavici. Na test podle státní tiskové agentury dohlížel i vůdce Kim Čong-un. Jižní Korea uvedla, že jde o provokaci s cílem vyzkoušet reakci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Test byl zatím posledním v sérii zkoušek z minulého roku, které mezinárodní společenství ostře odsuzuje. OSN vydala několik rezolucí, které severokorejskému režimu zakazují testy balistických střel.
 
V severní Kalifornii úřady vyzvaly k evakuaci tisíců lidí poté, co deště nebezpečně zvýšily hladinu nejvyšší americké přehrady Oroville Dam. Voda v nádrži již začala přetékat z 230 metrů vysoké přehrady. Podle úřadů se tak stalo poprvé za 50 let historie této stavby. Úřady se obávají, že k protrhnutí může dojít kdykoliv. Lidé žijící v těsném sousedství přehrady museli své domovy opustit okamžitě. Voda v přehradě se dramaticky zvýšila kvůli hustým srážkám a sněžení, které letos v Kalifornii přišly po několika letech sucha.
  
V jednom z největších britských vězení v Acklingtonu na severovýchodě Velké Británie panuje chaos, vězni berou drogy a existují tam vážné problémy se zabezpečením. Ukázala to reportáž BBC, kterou natočil po dvouměsíčním pobytu ve věznici v utajení redaktor stanice. Ve věznici si v současnosti odpykává trest 1350 mužů. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že je reportáží znepokojeno a že alarmující zjištění o provozu věznice nechá prověřit.
 
V 76 letech zemřel v Los Angeles legendární americký jazzový zpěvák Alwin Lopez „Al“ Jarreau. Oznámil to jeho manažer. AL Jarreau se profesionálně věnoval jazzu od roku 1968, mezinárodní věhlas si získal v polovině 70. let albem We Got By, za které obdržel cenu Grammy. Stejné ocenění Jarreau dostal i za druhé album Glow, a pak ještě pětkrát.
 
Švýcaři ve víkendovém referendu schválili vládní návrh zjednodušující proceduru udělování občanství imigrantům třetí generace do 25 let. Navzdory kampani poznamenané protimuslimskými výpady populistické pravice získal návrh souhlas většiny voličů i většiny ze 26 švýcarských kantonů. Souhlas se zjednodušením naturalizace mladých příslušníků třetí generace imigrantů vyjádřilo kolem 60 procent Švýcarů. Přijatý vládní návrh umožní „třetí generaci“ imigrantů vynechat několik kroků ve zdlouhavém procesu získávání švýcarského občanství. Kritéria méně nákladné a rychlejší „zjednodušené naturalizace“ - věk do 25 let a to, aby se alespoň jeden z jejich prarodičů narodil ve Švýcarsku nebo získal švýcarské občanství, splňuje v současnosti kolem 25 000 osob. Většinou jde o potomky přistěhovalců původem z Itálie, ale i Turecka a balkánských zemí.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: V severní Kalifornii hrozí protržení obří přehrady; anarchie v britské věznici Foto: Wikipedia

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.