BBC: V Kolumbii vyhlásili po sesuvu půdy stav ekonomické, sociální a ekologické nouze

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vyhlásil v zemi stav ekonomické, sociální a ekologické nouze. Stalo se tak po nedělním sesuvu půdu, který si vyžádal 262. Neštěstí se podle BBC World Service stalo ve městě Mocoa s 40 tisíci obyvatel. 

Kolumbijský prezident vyhlásil v zemi stav ekonomické, sociální a ekologické nouze v souvislosti s nedělním sesuvem půdy, při kterém zahynulo 262 lidí. Prezident Juan Manuel Santos to uvedl na pohřbu prvních obětí a oznámil finanční pomoc vlády přeživším. Neštěstí se stalo ve městě Mocoa s 40 000 obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice ve městě.

Jedinci, kteří v oblasti zůstali, momentálně čekají na dopravení humanitární pomoci. Deník El Espactador informoval o tom, že na cestě je nejméně 40 tun humanitární podpory, která zahrnuje dva tisíce potravinových balíčků a tisíc stanů. Prezident Santos podle El País mezitím uvedl, že do oblasti již došlo 7 tisíc dek a šest tisíc karimatek.

Kolumbijská povstalecká skupina FARC v neděli přislíbila, že pomůže při opravách města. Jejich zapojení do pomoci musí ale ještě schválit vláda.

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Muži podezřelému z útoku na petrohradské metro, je podle ruských médií kolem 20 let a pochází ze střední Asie. Není však zatím jasné, zdali šlo o sebevražedného atentátníka. Při útoku na vagony metra v pondělí odpoledne zemřelo 11 lidí a nejméně dalších 45 osob bylo zraněno. Další nálož byla uložena v jiné stanici, ale policie ji včas zneškodnila. Policie nyní drží zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě. Přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na petrohradském letišti Pulkovo. Od úterního dne je ve městě vyhlášen třídenní smutek.

  

Floridský guvernér Rick Scott odvolal státní zástupkyni, protože odmítla usilovat o trest smrti v konkrétním případu. Podle Scotta je postoj Aramis Ayalové nepřijatelný. Ayalová jako důvod svého rozhodnutí v případě zavražděné policistky uvedla právní chaos. Její rozhodnutí vyvolalo veřejnou kontroverzi. Její podporovatelé nicméně minulý týden uspořádali demonstraci na podporu Ayalové.

 

Americký soud odmítl žádost filmového režiséra Romana Polanského, který usiloval o záruku, že při svém návratu do USA nebude čelit trestu odnětí svobody v souvislosti s desítky let starým případem. V něm byl Polanski v roce 1978 odsouzen za sex s nezletilou dívkou. Polanského právníci uvedli, že režisér by byl ochoten vrátit se do Spojených států v případě, že by nebyl dále stíhán. Státní zástupci uvedli, že stát nebude k Polanskému přistupovat odlišně proto, že je celebrita. Třiaosmdesátiletý režisér utekl z USA před vynesením rozsudku v roce 1978.

 

Tunisko nechalo uzavřít noční klub, který hrál hostům taneční remix muslimského svolávání k modlitbě. Videonahrávka z klubu festival Orbit v severovýchodně položeném městě Nabeul způsobila rozruch na sociálních sítích. Guvernér Nabeulu uvedl, že klub zůstane uzavřený až do dalšího oznámení.

 

Kanadský soud odsoudil k osmi měsícům vězení pilota, který byl shledán opilým před letem přímo v kokpitu letadla. Sedmatřicetiletý Slovák Miroslav Gronych přiznal vinu na soudním stání v březnu. Úřady ho zadržely na Silvestra v kokpitu letadla, kde omdlel. Testování ukázalo, že má v krvi trojnásobné množství povoleného limitu alkoholu. Po odpykání trestu dostane pilot zákaz létání na jeden rok.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: V Kolumbii vyhlásili po sesuvu půdy stav ekonomické, sociální a ekologické nouze Foto: ČTK/AP/Fernando Vergara

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.