BBC: V Kolumbii stouplo pěstování koky o 39 %; Obama vyjádřil znepokojení nad zákroky policie

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Kolumbii se loni rozrostlo území, na kterém se nelegálně pěstuje koka, o 39 procent oproti roku 2014. BBC si dále všímá toho, že americký prezident Barack Obama uvedl, že četnost incidentů, při nichž policie zabije černocha, by měla znepokojovat všechny Američany. 

Americký prezident Barack Obama uvedl, že četnost incidentů, při kterých policie zabije černocha, by měla znepokojovat všechny Američany. Uvedl to po příletu do Polska, kde se účastní summitu NATO. Reagoval na další dvě úmrtí v Louisianě a Minnesotě z tohoto týdne. Ty v několika amerických městech odstartovaly novou vlnu protestů. V Dallasu při nich došlo ke střelbě. Podle tamních médií bylo postřeleno několik policistů. Pět členů sboru zemřelo a další jsou zraněni. 
 
Sebevražední útočníci a střelci zabili nejméně třicet lidí v šíitské svatyni v Iráku. K útoku se přihlásila takzvaná skupina Islámský stát. Incident začal, když útočník odpálil pás s výbušninami u vstupu do mauzolea ve městě Balad vzdáleném asi osmdesát kilometrů od hlavního města. Následně na místo podle dostupných informací vtrhli střelci. Současně se zvýšil počet obětí nedělního sebevražedného útoku v Bagdádu na téměř tři sta lidí.
 
Bývalý velitel čilské armády, generál Juan Emilio Cheyre, byl zatčen v souvislosti s podezřením z účasti na vraždách patnácti lidí v průběhu událostí po vojenském převratu Augusta Pinocheta v roce 1973. Je obviněn z účasti na vraždách levicových aktivistů na severu země. Pinochet převzal moc v roce 1973 od tehdy demokraticky zvolené vlády. Odstoupil v roce 1990, ale ještě osm let byl nejvyšším velitelem armády. Zemřel v roce 2006, aniž by kdy stanul před soudem.
 
Saúdská Arábie uvedla, že dvanáct z devatenácti lidí zadržených v souvislosti s pondělními bombovými útoky v Medíně jsou Pákistánci. Mluvčí ministerstva vnitra dále uvedl jméno sebevražedného útočníka, který nedaleko mešity v poutním městě zabil čtyři příslušníky bezpečnostních složek. Šestadvacetiletý muž je ze Saudské Arábie. Podle ministerstva má drogovou minulost. Ministerstvo zveřejnilo i jména dalších tří mužů, o kterých se domnívá, že stojí za sebevražedným útokem v Katífu. K tomu rovněž došlo v pondělí. Další útočník zemřel při pokusu odpálit bombu. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Předpokládá se, že je zosnovali lidé napojení na takzvaný Islámský stát.
 
Exploze ve vlaku v tchajwanské Tchaj-peji zranila včera večer nejméně dvacet čtyři lidí. K výbuchu došlo v hojně využívaném příměstském vlaku. Zdá se, že se jednalo o detonaci nastražené bomby, i když policie zatím nevyloučila možnost nehody.
 
Kontroverzní brazilský politik, Eduardo Cunha, který vedl snahy o zahájení řízení proti prezidentce Dilmě Rousseffové, rezignoval na funkci mluvčího dolní komory parlamentu. Na tiskové konferenci uvedl, že za své snahy platí vysokou cenu. Z funkce byl dočasně odvolán těsně poté, co kongres schválil zahájení řízení proti prezidentce. Cunha je podezřelý z přijímání velkých úplatků od státní ropné společnosti Petrobras. Na soukromé konto ve Švýcarsku si měl podle vyšetřovatelů převést miliony dolarů.
 
Podle oficiálních zdrojů se v Kolumbii v roce 2015 rozrostlo území, kde se nelegálně pěstuje koka, o 39 % oproti předchozímu roku. Za největší dodavatele kokainu na černý trh jsou považovány právě Kolumbie, Peru a Bolívie.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: V Kolumbii stouplo pěstování koky o 39 %; Obama vyjádřil znepokojení nad zákroky policie Foto: africa924 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

  2. Libra se dostala vůči dolaru na 31leté minimum

    Byznys ·

    Britská libra dnes na devizových trzích pokračuje v propadu, vůči dolaru prolomila hranici 1,3 dolarů a sestoupila až na 1,2798 dolaru, tedy nové minimum za téměř 31 l…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.