BBC: V Caracasu protestovaly sta tisíce lidí; virus zika ohrožuje 2 mld. lidí v Africe a Asii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ve venezuelském hlavním městě Caracas demonstrovaly sta tisíce lidí proti tamnímu prezidentovi Nicolasu Madurovi.  Pokouší se dosáhnout vypsání referenda, které by v průběhu několika měsíců mohlo vést k odvolání Madura z funkce. BBC si dále všímá domněnky vědců, podle kterých virus zika ohrožuje více než dvě miliardy lidí v Africe a Asii. 

Ve venezuelském hlavním městě Caracas demonstrovaly sta tisíce lidí. V ulicích protestovali odpůrci prezidenta Nicolase Madura, ale i jeho stoupenci. Odpůrci prezidenta se sešli na největší protestní akci v posledních dvou letech. Pokouší se dosáhnout vypsání referenda, které by v průběhu několika měsíců mohlo vést k odvolání Madura z funkce. Referendum by ale muselo proběhnout do začátku příštího roku, jinak prezident zůstane ve funkci až do konce volebního období. Kritici tvrdí, že prezident může za hospodářskou krizi země. Venezuela se potýká také s vážnou energetickou krizí. Prezident naopak viní své oponenty z podněcování násilí. Současné demonstrace označil za součást pokusu o převrat.

 
Melania Trumpová, manželka republikánského kandidáta na post prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, se soudí s britským deníkem a americkým bloggerem. Ti naznačili, že si Trumpová v devadesátých letech přivydělávala jako placená společnice. Podle jejího právníka se jedná o smyšlené informace.
 
Vědci se domnívají, že virus zika ohrožuje více než dvě miliardy lidí v Africe a Asii. Za nejnáchylnější k přenosu viru považují obyvatele Indie, Indonésie a Nigérie. Vědci zároveň přiznávají, že je možné, že v některých oblastech jsou již lidé imunní. To by mohlo předpokládané riziko snížit. V roce 2015 se objevila domněnka o souvislosti mezi nákazou virem zika a neobvyklým nárůstem závažných vrozených vad u novorozenců v Brazílii. Virus přenášejí komáři. Rozšířil se již do mnoha zemí a nedávno se objevil i v Africe.
 
Tropická bouře Hermína získala sílu hurikánu. Nyní se blíží nad americkou Floridu. Na části území tohoto státu byl vyhlášen nouzový stav. Hurikán řádil na Floridě naposledy před jedenácti lety.
 
Objevily se spekulace o smrti uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Ve středu přednesl jeho projev u příležitosti nezávislosti země televizní hlasatel s tím, že prezidenta postihla mrtvice. Jedna z jeho dcer prohlásila, že podpora veřejnosti jejímu otci pomáhá. Zatím nejsou žádné další potvrzené informace o jeho zdravotní stavu. Karimov zemi vedl ještě před pádem Sovětského svazu na začátku devadesátých let.
 
Bezpečnostní složky v Gabonu zatkly druhý den násilných protestů po sporných prezidentských volbách přes tisíc lidí. Stoupenci opozice vytáhli v Gabonu na západním pobřeží Afriky do ulic po té, co bylo oznámeno těsné volební vítězství stávajícího prezidenta Aliho Bonga. Ten nastoupil do funkce v roce 2009, když nahradil svého otce Omara. Omar Bongo zemi vládl od roku 1967.
 
V Turecku dostalo výpověď dalších zhruba osm tisíc příslušníků bezpečnostních složek. Opatření je pokračováním prezidentské čistky po nezdařeném červencovém pokusu o převrat.
 
Jedna z předních amerických univerzit poskytne při přijímacím řízení zvláštní podporu potomkům otroků, které prodala v devatenáctém století. Georgetownská univerzita ve Washingtonu D. C. tehdy prodala téměř tři sta otroků. Nyní se snaží zapojení do obchodu s otroky odčinit. Univerzita se dále chystá přejmenovat na jejich památku některé budovy a financovat institut zabývající se otroctvím.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: V Caracasu protestovaly sta tisíce lidí; virus zika ohrožuje 2 mld. lidí v Africe a Asii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.