BBC: V Calais začala evakuace „Džungle“, dohlídne na ni přes 1200 policistů

Francouzské úřady dnes zahájily  evakuaci a likvidaci uprchlického tábora přezdívaném Džungle v severofrancouzském Calais. V něm žije kolem 7000 lidí, kterým bude nabídnuto umístění v uprchlických centrech napříč Francií. Úřady i veřejnost se ale obávají, že někteří z migrantů s přesunem nebudou souhlasit, protože usilují o přesun do Británie. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Už o víkendu se v tábořišti umístěném při hlavní silnici vedoucí do přístavu strhly potyčky mezi některými z uprchlíků a policií. Británie mezitím začala přijímat první ze zhruba 1300 dětí, kteří žijí v tábořišti bez rodiny.

Od 08:00 hodin začala šedesátka autobusů převážet obyvatele improvizovaného tábora do některého ze 454 připravených ubytovacích středisek po celé Francii. Každý z běženců si bude moci vybrat mezi dvěma destinacemi.Operace, kterou vláda označuje za humanitární, potrvá nejméně týden.

Otázka migrace patří k ústředním tématům kampaně před prezidentskými a parlamentními volbami, které se budou ve Francii konat příští rok na jaře. Socialistická vláda čelí delší dobu kritice, že není schopna vyřešit situaci s tisícovkami migrantů, kteří v oblasti Calais žijí ve velmi špatných podmínkách a vyvolávají napětí mezi místními obyvateli.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Kurdské milice zaútočily na pozice bojovníků Islámského státu u města Bašika severovýchodně od iráckého Mosulu. Irácké armádě se přes víkend také podařilo osvobodit dvě křesťanská města u Mosulu, Hamdáníji a Bartellu, jejichž obyvatelé už dříve před islamisty uprchli. Irácké a kurdské síly jsou nyní na pozicích vzdálených asi pět kilometrů od Mosulu. Dobyly také desítky vesnic a rozšířily frontu. V Mosulu žije asi 1,5 milionu lidí a podle odhadů tam islamisté mohou mít až 6000 svých bojovníků. Očekává se, že operace na osvobození města bude trvat týdny, možná měsíce.

 

Volební tým republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa připustil, že jeho sokyně z řad demokratů Hillary Clintonová má podle průzkumů dva týdny před volbami náskok ve volebních preferencích. Podle manažerky Trumpovy kampaně Kellyane Conwayové se ale Trump nevzdává, protože ví, že volby může vyhrát. Republikánský kandidát opakovaně tvrdí, že prezidentské volby jsou manipulovány proti němu. Neposkytl důkazy a početné studie ukazují, že americký volební systém, který je řízený jednotlivými státy, je důvěryhodný. V poslední televizní debatě s Clintonovou se Trump odmítl zavázat k tomu, že bude ctít výsledek voleb. Jeho syn Eric v pátek uvedl, že přijme výsledky voleb, pokud budou probíhat poctivě.

 

Při dopravní nehodě autobusu a kamionu v jižní Kalifornii zahynulo 13 lidí a dalších více než 30 bylo zraněno. K nehodě došlo v neděli brzy ráno poblíž města Palm Springs. Většina z pasažérů pochází z Latinské Ameriky. Podle místního tisku autobus ve vysoké rychlosti narazil do zadní části kamionu, čímž došlo k téměř úplnému zničení přední třetiny autobusu. Příčinu nehody nyní vyšetřuje policie.

 

Dětští uprchlíci ze Sýrie pracují v Turecku, kde šijí oděvy pro britské zákazníky. Podle zjištění BBC děti pracují na oděvech pro firmy jako Marks and Spencer, Asos, dále také Zara či Mango. Všichni výrobci oděvů uvádějí, že pečlivě monitorují své dodavatel a netolerují dětskou práci. BBC však našla nejméně sedm dětí ze Sýrie pracujících v jedné z největších dodavatelských továren v Tureckou za plat menší než jedna libra za hodinu. Nejmladšímu z dětí bylo 15 let a pracoval na žehlení oděvů přes 12 hodin denně.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: V Calais začala evakuace „Džungle“, dohlídne na ni přes 1200 policistů Foto: ČTK/imago stock&people

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.