BBC: V Calais došlo ke střetům policie s uprchlíky; virus zika může vést k dočasné paralýze

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že při demolici uprchlického tábora došlo ke střetům mezi policií a migranty. Policie použila slzný plyn a několik chatek začalo hořet. BBC si dále všímá nové studie ohledně viru zika. Virus podle ní může způsobit vzácné neurologické onemocnění, které vede k dočasné paralýze.

Ve francouzském přístavu Calais došlo ke střetům mezi policií a uprchlíky poté, co demoliční týmy v části uprchlického tábora známého pod názvem Džungle srovnali se zemí chatky sloužící jako ubytování pro migranty. Policie použila slzný plyn, 12 chatek začalo hořet. Demoliční týmy údajně nechaly stát obydlené chatky, zbytek odstranili. V táboře žijí především migranti z Blízkého východu, kteří doufají, že se dostanou přes kanál La Manche do Británie. Francouzská vláda plánuje přesídlit osazenstvo tábora do přijímacích center.

Nová studie publikovaná v časopisu Lancet uvádí, že virus zika může způsobit vzácné neurologické onemocnění, které vede k dočasné paralýze. Vědci analyzovali data z Francouzské Polynésie, kde před dvěma lety došlo k epidemii spojené s rozšířením viru. Badatelé analyzovali krevní vzorky 42 lidí postižených v letech 2013-14 takzvaným Guillain-Barrého syndromem, které zasahuje nervový systém. U většiny z nich se také našly stopy po předešlé nákaze virem zika. Virus, která ohrožuje zejména nenarozené děti, se nyní rychle šíří po západní polokouli

Newyorský soud v pondělí rozhodl, že americká vláda nemůže nutit společnost Apple, aby poskytla Federálnímu úřadu pro vyšetřování přístup k údajům zablokovaným v telefonu iPhone. Rozhodnutí se týká případu loni zatčeného drogového dealera, může ale ovlivnit významnější pozdější případ; v něm jde o získání údajů z telefonu islamistického radikála, který se v prosinci podílel v Kalifornii na zavraždění 14 lidí.

V Pákistánu v pondělí protestovaly tisíce lidí proti popravě bývalého  osobního strážce, který před pěti lety zastřelil guvernéra Paňdžábu kvůli nesouhlasu s jeho politickými kroky. Mumtáz Kvadrí zastřelil Salmana Tasíra v Islamabádu, protože se podle něj rouhal. Liberální Tasír volal po změně přísných pákistánských zákonů proti rouhačství, které jsou podle kritiků zneužívány jak proti muslimům, tak proti příslušníkům náboženských menšin.  Vražda vysoce postaveného politika tehdy zemi šokovala. Na dnešek se chystá pohřeb Kvadriho v Ravalpindí, na který zřejmě dorazí tisíce lidí. Město zavedlo přísná bezpečnostní opatření

Americký komik Chris Rock je kritizován za vtip, který udělal při oscarové ceremonii na vrub Američanů asijského původu. Rock byl průvodcem předávání prestižních cen v Los Angeles. Aktivisté Rocka obvinili z podporování rasových stereotypů, když pozval na jeviště tři účetní, kterými byli tři malé asijské děti oblečené v sacích. Šlo o narážku na skutečnost, že Asiaté jsou dobří v matematice. Rock se k obvinění nevyjádřil.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

 

BBC: V Calais došlo ke střetům policie s uprchlíky; virus zika může vést k dočasné paralýze Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.