BBC: V Budapešti se uskutečnily protivládní demonstrace; narůstající nepokoje ve Venezuele

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se v Budapešti konaly protivládní demonstrace. Stalo se tak, když ve středu večer protestovaly tisíce studentů kvůli změnám zákona o vysokých školách. BBC si dále všímá, že při narůstajících nepokojích ve Venezuele byl zabit čtrnáctiletý chlapec a jeden další demonstrant.

 Americký prezident Donald Trump změnil svůj názor na NATO. Původně prohlásil, že se jedná o zastaralou instituci. Teroristické hrozby podle jeho současného názoru vyzdvihly význam aliance. Uvedl to po schůzce s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem v Bílém domě. Tento týden Spojené státy schválily vstup Černé hory do aliance. Země by se měla stát dvacátým devátým členem.

 

Americký prezident také uvedl, že vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současné chvíli možná nejhorší v historii. Ruská strana po návštěvě amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě uvedla, že Rusko je přístupné dialogu. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily po té, co Rusko v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů vetovalo rezoluci odsuzující chemický útok v Sýrii. Rezoluce žádala, aby Sýrie spolupracovala při vyšetřování události. Předložily ji Spojené státy, Velká Británie a Francie. Rusko již poosmé při jednání Rady bezpečnosti syrský režim chránilo.


Na druhém největším ostrově Nového Zélandu probíhá evakuace kvůli blížícímu se cyklonu. Severní ostrov sužují prudké deště a vítr.

 

Při narůstajících nepokojích ve Venezuele byl zabit čtrnáctiletý chlapec a jeden další demonstrant. Místní vedení z jejich smrti viní ozbrojené příznivce vlády. Minulý týden při protestech zemřeli dva studenti. Kritici prezidenta Madura viní z toho, že se snaží v zemi zavést diktaturu. Ve Venezuele dochází k prohlubování politické i hospodářské krize.


V Budapešti se konaly protivládní demonstrace. Ve středu večer u parlamentu protestovaly tisíce studentů kvůli změnám zákona o vysokých školách. Jedná se o čtvrtou protivládní demonstraci za posledních deset dní.


Autor sochy býka umístěné ve finanční čtvrti na Manhattanu v New Yorku se brání proti dílu s názvem Nebojácná dívka. Socha dívenky stojící s rukama v bok byla umístěna naproti běžícímu býkovi. Autor trvá na tom, že dívka mění význam jeho díla. Domnívá se, že pozitivní náboj jeho práce nyní vyznívá negativně.


Do Holandska dorazila z Číny dvě medvíďata pandy velké. Budou žít v zoologické zahradě ve městě Rhenen.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: V Budapešti se uskutečnily protivládní demonstrace; narůstající nepokoje ve Venezuele Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.