BBC: V blízkosti tureckých břehů utonulo 33 uprchlíků; Merkelová řeší snížení migrace do EU

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že se v blízkosti tureckých břehů utopilo nejméně 33 uprchlíků. Informovala o tom turecká média. BBC se dále zaměřuje na německou kancléřku Angelu Merkelovou, která navštívila Turecko. Projednává tam totiž otázku snížení přílivu migrantů do Evropy.

Turecká média oznámila, že nejméně 33 uprchlíků utonulo v blízkosti tureckých břehů poté, co se převrhla jejich loď směřující do Řecka. Agentury Anadolu a Dogan hlásí, že 22 lidí zemřelo v blízkosti řeckého ostrova Lesbos. Dogan hovoří o dalších 11 lidech, kteří zahynuli při samostatném incidentu jižněji, v blízkosti Dikili v Turecku. Podle informací Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zemřelo do letošního 5. února při přechodu do Evropy nejméně 374 lidí. Mořská cesta z Turecka do Řecka byla  pro migranty v roce 2015 nejvyhledávanějším způsobem přechodu do Evropy.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová je na návštěvě Turecka, kde projednává otázku snížení přílivu migrantů do Evropy. Turecko, které již přijalo 2,5 milionu syrských uprchlíků, čelí nyní tlaku, aby vpustilo do země dalších 35 tisíc migrantů, kteří se snaží proniknout přes uzavřenou hranici. Turecko se ocitá ve složité situaci, na jedné straně řeší humanitární krizi v Sýrii a snaží se poskytnout útočiště uprchlíkům před syrskou válkou, na straně druhé se potýká s evropskou migrační krizí a pokouší se o snížení počtu migrantů, kteří cestují do Evropy. Podle slov vicepremiéra Numana Kurtulmusova země dosáhla své kapacity přijímat uprchlíky, nicméně stále vpouští další. Reakce EU na komplikovanou situaci je rovněž rozporuplná, na Turecko je vyvíjen tlak, aby uprchlíky přijalo, zároveň se však ozývá kritika, že není schopno účinně snižovat migrační příliv do Evropy.  

 

Barmský parlament oznámil, že posouvá výběr nového prezidenta nejdříve na polovinu března. Spekuluje se, že by mohlo dojít k uzavření dohody, která by umožnila opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij stát se prezidentkou. Její strana Národní liga pro demokracii v loňském listopadu drtivě zvítězila v prvních demokratických volbách. Pro Su Ťij je momentálně překážkou britský pas jejího syna, jelikož ústava zapovídá, aby se hlavou státu stal člověk, jehož rodinní příslušníci mají cizí státní občanství.

 

Jihoafričtí záchranáři oznámili, že podle určitých známek existuje naděje, že tři lidé stále uvěznění ve zlatém dolu po nehodě z minulého týdne, jsou ještě naživu. Záchranný tým údajně z hlubin dostal odpověď na klepání shora. Více než 80 horníků bylo již ze zavaleného dolu vyproštěno, záchranné práce nadále pokračují.

 

Američan David Headley, odsouzený za účast na teroristických útocích v Bombaji v roce 2008, sdělil indickému soudu, že Bombaj již dříve sedmkrát navštívil za účelem získávání informací. Headley poskytl detaily plánování útoků prostřednictvím videokonference z věznice v USA, kde si odpykává pětatřicetiletý trest. Headley svou vinu přiznal a spolupracuje jako svěděk, aby se vyhnul trestu smrti a vydání do Indie. Při útocích v listopadu 2008 zahynulo nejméně 160 lidí.

 

Osmiletá holčička byla zachráněna z trosek budovy v Tainan City na Tchaj-wanu více než 60 hodin poté, co zde došlo k zemětřesení. Během pondělka vyprostili záchranáři ještě tři další přeživší. Sobotní zemětřesení si vyžádalo zatím nejméně 38 obětí.

 

Bývalý velitel francouzské cizinecké legie generál Christian Piquemal, který je obviněn z účasti na uspořádání zakázaného protiislámského shromáždění v Calais, je předvolán před soud. Piquemal byl mezi dvanácti osobami, které byly v sobotu zatčeny po střetech mezi policií a příznivci anti-islámské skupiny PEGIDA. Calais je domovem pro tisíce žadatelů o azyl, kteří žijí v táboře známém jako „Jungle“, odsud se snaží nelegálně přecházet do Velké Británie. Gen Piquemal, který pět let velel elitní francouzské cizinecké legii, je obviněn z hlavní úlohy při organizování ilegální demonstrace. Pokud bude shledán vinným, hrozí muž až roční trest vězení.

 

Čína vyzývá své občany, aby ohlašovali internetový obsah propagující terorismus. Čínská administrace pro správu kyberprostoru navyšuje prostředky na provoz telefonní horké linky, která je již úspěšně v provozu a loni zaznamenala asi 20 000 oznámení. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: V blízkosti tureckých břehů utonulo 33 uprchlíků; Merkelová řeší snížení migrace do EU Foto: Redakční kredit 360b / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.