BBC: USA zrušily Vietnamu zbrojní embargo; Bayer předložil nabídku na odkup firmy Monsanto

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že německá farmaceutická firma Bayer předložila nabídku na převzetí největšího světového producenta semen společnost Monsanto. Nabízí za ní 62 miliard dolarů. BBC si dále všímá toho, že americký prezident Barack Obama zrušil embargo na prodej amerických zbraní do Vietnamu.

Americký prezident Barack Obama zrušil embargo na prodej amerických zbraní do Vietnamu. Tento krok má podle Obamy odstranit „pozůstatek přetrvávající studené války“. Spojené státy se snaží posílit vztahy se svými tichomořskými spojenci, zatímco Čína si nárokuje tamní území. Obama ubezpečil, že zrušení embarga nemá nic společného s americkou politikou vůči Číně. Vietnam je jednou z několika zemí v regionu, která má s Čínou námořní spory. Konec embarga má podle amerického prezidenta dokončit zdlouhavý proces směřující k normalizaci vztahů s Vietnamem. Obama to řekl v rámci svého projevu v Hanoji.

 

Exploze v syrských pobřežních městech Tartús a Džabla si vyžádaly přes 65 obětí na životech. Za výbuchy stáli sebevražední atentátníci. Uvedla to Syrská observatoř pro lidská práva. Podle státních médií teroristé mimo jiné cílili i na autobusová nádraží a nemocnice. V této oblasti Sýrie dochází k podobným útokům zřídkakdy. Tisková agentura napojená na samozvaný Islámský stát uvedla, že útok měla na starosti právě džihádistická skupina.

 

Okolo třiceti horolezců utrpělo omrzliny a další tři zemřeli při pokusu o zdolání největší hory světa Mount Everest. Pohřešují se rovněž dva indičtí horolezci, kteří se dostali do takzvané „zóny smrti“ poblíž samotného vrcholu hory. Stalo se tak po zahájení květnové horolezecké sezóny. V pátek dosáhla již posedmé v řadě vrcholu nejúspěšnější ženská horolezkyně. Mount Everest zahájil lezeckou sezóny po dvou letech. Loni zasáhlo oblast Nepálu silné zemětřesení, které na samotné hoře usmrtilo nejméně 18  lidí. O rok dříve zase lavina zavalila 16 Šerpů.

 

Islámský stát podnikl v jemenském městě Aden bombový sebevražedný útok, který si vyžádal smrt nejméně 40 vojenských rekrutů. Krátce poté vybuchla další nálož na vojenské základně nedaleko prvního výbuchu. Aden je současným domovem jemenské vlády. Provládní síly a mezinárodní koalice vedené Saúdskou Arábii dobily Aden loni v létě. Nyní musí bojovat proti atentátům od místních odnoží Islámského státu a konkurenční džihádistické skupiny al-Káida.

 

Organizace spojených národů (OSN) pořádá v tureckém Istanbulu první Světový humanitární summit, jehož se zúčastnily stovky světových lídrů.  Cílem shromáždění je stanovit kroků, které mají zlepšit globální humanitární systém. Summit se dostal pod palbu kritiky některých humanitárních organizací. Podle nich jde spíš o „show“. Účast odmítla například světová lékařská charita Lékaři bez hranic (MSF). OSN odhaduje, že na světě potřebuje humanitární pomoc více než 130 milionů lidí. Jde přitom o větší číslo, než kdykoli před tím. Okolo 60 milionů lidí je pak nuceno opustit své domovy důsledkem válečných konfliktů. Tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že od druhé světové války opustilo v současnosti své domovy nejvíce lidí.

 

Německá farmaceutická a chemická firma Bayer předložila nabídku na převzetí největšího světového producenta semen společnost Monsanto. Nabízí jí tak 62 miliard dolarů. Pokud dojde k uzavření obchodu, tak vznikne největší světový zemědělský dodavatel. Monsanto je známa především pro své geneticky modifikované plodiny, které jsou často terčem protestů aktivistů. Jde o vůbec největší nabídku německé firmy v historii. Bayer tak zastínil i akvizici Daimleru v hodnotě 38,6 dolarů za automobilového výrobce Chrysler. K té došlo v roce 1998.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: USA zrušily Vietnamu zbrojní embargo; Bayer předložil nabídku na odkup firmy Monsanto Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Seznam 27 nejkvalitnějších měst pro život

    Byznys ·

    Jaká města nabízejí svým prostředím a komplexními službami nejlepší podmínky pro život? Odpověď na to přináší index poradenské společnosti Mercer, o němž informoval in…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.