BBC: USA zasáhly desítky bojovníků al-Káidy; zátah spojený s očkovacími látkami v Číně

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americká armáda zasáhla během náletu v hornaté oblasti Jemenu desítky bojovníků hnutí al-Káida. BBC si dále všímá toho, že v Číně došlo k zadržení třiceti sedmi lidí v souvislosti s rozsáhlým skandálem kolem očkovacích látek.

Belgická policie pátrá v souvislosti s včerejšími útoky po muži, kterého zachytila bezpečnostní kamera na letišti. Při útoku na bruselském letišti a v metru zemřelo přes třicet lidí a asi dvě stě padesát dalších bylo zraněno. Po celé zemi probíhají protiteroristické zásahy. Dnes v poledne proběhne minuta ticha za oběti útoku. Belgie vyhlásila třídenní smutek.

 

Americká armáda při náletu v hornaté oblasti Jemenu zasáhla desítky bojovníků hnutí al-Káida. Cílem náletu byl výcvikový tábor využívaný více než sedmdesáti bojovníky. Jeho přesnou poloha nebyla uvedena. Americká armáda loni zabila několik členů vedení této skupiny pomocí náletů bezpilotními letouny. V Jemenu od března 2015 zemřelo již nejméně šest tisíc lidí. Koalice pod vedením Saudské Arábie tehdy zahájila vojenskou intervenci namířenou proti Hútíům a jednotkám loajálním bývalému prezidentovi ve snaze obnovit vládu země.

 

V Číně bylo zadrženo třicet sedm lidí v souvislosti s rozsáhlým skandálem kolem očkovacích látek. Státní média tuto informaci zveřejnila poté, co policie informovala o zatčení dvou osob obviněných z nelegálního nákupu a prodeje vakcín. Ilegální skupina překupníků očkovacích látek zřejmě fungovala od roku 2011. Látky nebyly skladovány ani transportovány předepsaným způsobem. Skandál způsobil v Číně značné rozhořčení nad nečinností úřadů.

 

Turecké bezpečnostní složky zadržely nedaleko hranice se Sýrií deset bojovníků takzvaného hnutí Islámský stát. Jeden z nich měl podle informací armády na sobě pás s výbušninami. Zadržení následuje tři dny po útoku v centru Istanbulu.

 

Australský premiér Malcolm Turnbull oznámil, že země založí inovační fond zabývající se čistými energiemi s dotací jedné miliardy amerických dolarů. Tato informace představuje značný obrat v politice země. Předchůdce současného premiéra, Tony Abbott, označil klimatické změny za absolutní nesmysl. Abbott ve funkci skončil loni v září po převratu ve vlastní straně. Austrálie produkuje poměrně velké znečištění vzhledem k tomu, že využívá levné dodávky uhlí na výrobu elektrické energie.

 

Demokratická kandidátka na post prezidenta Spojených států amerických Hillary Clintonová a republikánský kandidát Donald Trump vyhráli primárky v Arizoně. Čeká se na volební výsledky ze státu Idaho a Utah. O volby ve všech třech státech je velký zájem. Voliči museli stát v dlouhých frontách.

 

Americký hudební průmysl uvedl, že podle údajů za loňský rok poprvé streaming vydělával více peněz než stahování. Streaming je dostupný již asi deset let.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: USA zasáhly desítky bojovníků al-Káidy; zátah spojený s očkovacími látkami v Číně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.