BBC: USA varují občany před aktuálními hrozbami terorismu; Američané zničili 238 cisteren IS

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy americké vydaly výstrahu varující americké občany před zvýšenou hrozbou teroristických útoků po celém světě. BBC si dále všímá útoků amerických letounů, které v severní Sýrii zničily 238 nákladních vozů Islámského státu na převoz paliva. 

Spojené státy vydaly výstrahu, která upozorňuje americké občany na zvýšenou hrozbu teroristických útoků po celém světě. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že podle jeho informací plánuje hnutí Islámský stát, ale také al-Káida, Boko Haram a další radikální skupiny, teroristické útoky v různých regionech. Varování bude platit nejméně do února příštího roku. Belgie mezitím oznámila, že Brusel zůstane v nejvyšším stupni pohotovosti další týden kvůli hrozbě útoků podobných těm, ke kterým došlo 13. listopadu v Paříži. Při útocích Islámského státu tam zemřelo 130 lidí a 350 dalších utrpělo zranění.

 

Americké letouny zničily v severní Sýrii 238 cisteren Islámského státu. Piloti podle všeho o víkendu objevili nákladní auta zaparkovaná u sebe, když čekala na náklad ropy. Podle armády piloti nejprve použili varovné výstřely, aby měli řidiči z řad civilistů čas na útěk. Islámský stát získává peníze z ropné produkce v oblastech, které hnutí dostalo pod svou kontrolu v Sýrii a Iráku.

 

Při nehodě amerického vrtulníku u jihokorejského Soulu zahynuli dva příslušníci americké armády. Vrtulník se zřítil v noci na úterý na silnici asi 80 kilometrů od americké základny Camp Humphrey. Podle americké armády při neštěstí zemřeli dva piloti, k žádným dalším obětem na životech nedošlo. Příčiny nehody se vyšetřují, podle jihokorejských médií zřejmě vrtulník narazil do drátů elektrického vedení. Spojené státy mají v Jižní Koreji téměř 30 000 vojáků.

 

Skupiny uprchlíků tráví další noc na řecko-makedonské hranici poté, co jim Makedonie neumožnila vstup do země. Lidé si na řecké straně hranice rozdělali ohně, u kterých se snažili překonat studenou noc. Makedonie a další balkánské země minulý týden oznámily, že na své území vpustí pouze osoby utíkající před konflikty, například ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu. Několik uprchlíků si na protest sešilo rty, čímž chtěli upozornit na problém zavřených hranic. Evropské hraniční kontroly se zpřísnily po útocích v Paříži 13. listopadu. Nejméně dva z útočníků totiž prošli Řeckem s vlnou uprchlíků.

 

Američtí vědci oznámili, že vyšlechtili geneticky modifikované komáry, kteří zůstanou rezistentní vůči malárii. Pokud bude tato laboratorní metoda fungovat i v přírodě, mohla by podle vědců nabídnout nový způsob boje proti této infekční nemoci. Vědci vpravili rezistenční gen do DNA komára v laboratoři. Gen se však po páření dostal i do DNA larev, a tedy i nových komárů. V regionech ohrožených malárií žijí více než 3 miliardy lidí. Nemoc si i přes relativně účinné metody léčby vyžádá téměř 600 000 obětí ročně.

 

Ruský soud rozhodl o uzavření moskevské odbočky scientologické církve. Vyslyšel tak argumenty ruského ministerstva spravedlnosti, podle kterého je termín scientologie registrovanou americkou značkou, a proto scientologická církev nemůže být náboženskou organizací. Scientologové se plánují odvolat. Scientologie je kontroverzní náboženský směr založený americkým spisovatelem L. R. Hubbardem. Existuje od 50. let.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: USA varují občany před aktuálními hrozbami terorismu; Američané zničili 238 cisteren IS Foto: Militarist / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.