BBC: USA snížily Deutsche Bank pokutu o polovinu, nakonec zaplatí 7,2 miliardy dolarů

Německá Deutsche Bank souhlasila, že americkým úřadům zaplatí pokutu 7,2 miliard dolarů za podíl na finanční krizi. Pokuta se týká aktivit banky s hypotečními cennými papíry v letech 2005 až 2007. Úřady v září původně stanovily bance pokutu téměř dvojnásobnou 14 miliard dolarů. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Původní částka pokuty však vyvolávala obavy, že by selhání největší Německé banky mohlo představovat riziko pro globální finanční systém. Nové vypořádání Deutsche Bank se bude skládat z občanskoprávní sankce ve výši 3,1 miliardy dolarů a úlevou pro spotřebitele v hodnotě 4,1 miliardy dolarů, která má pomoci americkým majitelům domů.

Několik bank v USA bylo podobně jako Deutsche bank předmětem vyšetřování kvůli obvinění z poskytování hypoték nekvalifikovaným dlužníkům, následného převedení úvěrů do bezpečné investice a prodání rizika další osobě. Pokutu dostala například Citigroup, které byla podle amerického ministerstva spravedlnosti snížena pokuta z 12 miliard dolarů na 7 miliard dolarů. V roce 2013 pak banka JP Morgan Chase dostala 13 miliard dolarů a v roce 2014 zaplatila Bank of America 16,7 miliardy dolarů. Goldman Sachs v lednu letošního roku souhlasil s pokutou 5,1 miliardy dolarů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Italská vláda schválila dekret, který umožní udělit státní podporu třetí největší bance v zemi. Monte dei Paschi je považována za nejstarší fungující banku na světě. Banka oznámila, že se jí nepodařilo sehnat pět miliard eur od soukromých investorů.


Egypt odložil hlasování Organizace spojených národů o své rezoluci, která odsuzuje izraelské osady na Západním břehu. Rezoluce vyzývá Izrael, aby nestavěl nová osídlení. Podle něj výstavba odporuje mezinárodnímu právu. Po rozhovoru egyptského prezidenta s Donaldem Trumpem přistoupil Egypt na to, že by se o rezoluci mělo hlasovat až po té, co nově zvolený americký prezident převezme úřad. O Trumpovu intervenci požádal přímo Izrael.

 

Syrská armáda prohlásila, že po evakuaci poslední skupiny povstalců získala plnou kontrolu nad Aleppem. Mezinárodní výbor Červeného kříže potvrdil, že všichni civilisté, kteří si přáli odejít, stejně jako ranění a povstalci, byli z města evakuováni. Představuje to největší vítězství prezidenta Bašára al-Asada v téměř šest let trvajícím konfliktu.


Mexický prezident Enrique Pena Nieto přislíbil obnovu tržiště s pyrotechnikou. To v úterý zničila série velkých výbuchů. Třicet pět lidí přišlo o život. Dalších sedmdesát bylo zraněno. Prezident přislíbil pomoc třem stovkám zdejších stánkařů. Za posledních deset let je to potřetí, co tržiště lehlo popelem. Příčina úterního neštěstí není známa.


Australská policie obvinila jednoho muže z vraždy dvou žen. Obvinění je výsledkem nejdelšího policejního vyšetřování v zemi, které začalo před téměř dvaceti lety. Policie nyní oznámila zásadní průlom v případu. Muž měl ženy zavraždit v polovině devadesátých let. Zmizení třetí ženy, jejíž tělo se nenašlo, se stále vyšetřuje.


V Německu byli zatčeni dva muži podezřelí z plánování útoku na obchodní centrum v Oberhausenu, nedalo hranic s Holandskem. Jedná se o dva bratry pocházející z Kosova. Německo stále pátrá po pachateli pondělního útoku na vánoční trhy v Berlíně.


Australská policie uvedla, že se jí podařilo odhalit útok plánovaný v Melbourne na vánoční svátky. Zadrženo bylo pět mužů. Podle policie se jedná o nezávislé radikály, kteří se inspirovali propagandou takzvaného hnutí Islámský stát.


Experimentální vakcína proti viru ebola testovaná na lidech v Západní Africe zatím vykazuje stoprocentní úspěšnost. Vakcína představuje zásadní průlom v boji proti viru způsobujícím krvácivou horečku. Poslední epidemie eboly vypukla v roce 2014.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: USA snížily Deutsche Bank pokutu o polovinu, nakonec zaplatí 7,2 miliardy dolarů Foto: shutterstock.com - sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu

reklama

Další články

  1. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.