BBC: USA omezí prodej zbraní Saúdské Arábii; brazilská změna ústavy

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Spojené státy hodlají omezit prodej zbraní Saúdské Arábii. Důvodem je počet civilních obětí útoků koaličních sil pod vedením této země v Jemenu. BBC si dále všímá, že brazilský senát schválil kontroverzní změnu ústavy, která na dalších dvacet let omezuje veřejné výdaje. Proti tomuto úspornému opatření se však strhly demonstrace. Podle opozice opatření uškodí vzdělávání a zdravotnictví.

Boje na východě syrského Aleppa jsou podle Ruska po více než čtyřech letech u konce. Sýrie znovu získala kontrolu nad posledními částmi města, které drželi povstalci. Očekává se, že v následujících hodinách odvezou povstalce a vážně zraněné z města autobusy. Vítězství nad povstalci v Aleppu je významné pro prezidenta Bašára Asada, kterého podporuje Rusko a Írán. Bašár nyní reálně kontroluje všechny významnější místa v zemi. Aleppo, které bylo před začátkem konfliktu nejlidnatějším městem v Sýrii, je však zcela zničené.

 

Brazilský senát schválil kontroverzní změnu ústavy, která na dalších dvacet let omezuje veřejné výdaje. Schválení je významným vítězstvím pro prezidenta Michela Temera. Když letos nastupoval do funkce, přislíbil, že zemi vyvede z nejhorší ekonomické krize za mnoho desítek let. Proti úsporným opatřením se na mnoha místech strhly násilné demonstrace. Podle opozice opatření uškodí především oblastem jako je vzdělávání a zdravotnictví a nejvíce dopadne na chudé.

 

Spojené státy americké hodlají omezit prodej zbraní Saudské Arábii. Důvodem je počet civilních obětí útoků koaličních sil pod vedením této země v Jemenu. Vládu současného amerického prezidenta Baracka Obamy znepokojují chyby ve vedení útoků v Jemenu. V říjnu zde zemřelo přes 140 lidí při útoku na pohřeb. Z útoku je viněna koalice pod vedením Saudské Arábie, která se snaží podpořit zvoleného prezidenta proti hútíjským povstalcům. Povstalce podporuje Írán.

 

Organizace spojených národů varuje, že asi sedmdesáti pěti tisícům dětí na severovýchodě Nigérie hrozí v následujících měsících, že zemřou hlady. V oblasti, která byla do nedávna baštou bojovníků Boko Haram, potřebuje asi čtrnáct milionů lidí pomoc. Organizace spojených národů upozorňuje, že nemá dostačující prostředky, aby situaci vyřešila.

 

Vůdce opozice v Malajsii neuspěl u soudu s odvoláním. Anwar Ibrahim byl odsouzen k pěti letům vězení za sodomii. Ve vězení tedy bude muset strávit i zbývajících šestnáct měsíců trestu. Ibrahim tvrdí, že se jedná o politicky motivovanou kauzu.

 

Vědci varují, že země není připravena na hrozbu kolize s asteroidy. V současné době je monitorováno asi patnáct tisíc takových objektů. Vědci žádají stavbu nové vesmírné lodi, která by dokázala kolizi zabránit.

 

Vědcům se podařilo zachytit obrovskou podvodní lavinu. K události došlo ve Spojených státech amerických u kalifornského pobřeží. Pod mořskou hladinou se zde pohyboval písek a kameny o více než padesát kilometrů. Je to poprvé, co se tento jev podařilo vědcům zachytit přímo.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: USA omezí prodej zbraní Saúdské Arábii; brazilská změna ústavy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.